Havuza girmeden önce duş alın

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, havuza girmeden önce duş alınarak, başta ishal olmak üzere, çeşitli hastalıkların yayılmasının önlenebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birçok havuzda, girmeden önce duş alma zorunluluğunu belirten uyarılar bulunur. Ancak bu uyarıyı çoğu kişi önemsemez ve duş almadan havuza girer. Peki havuza girmeden önce neden duş alınması gerekir? Bunun nedeni, çoğunlukla zannedildiği gibi vücudu güneş kremlerinden arındırmak değildir. Uzmanlara göre, havuza girmeden önce duş alınmasının en önemli nedeni başta ishal olmak üzere, çeşitli hastalıkların yayılmasının önlenmesidir.

Yüzme havuzunun birçok kişinin paylaştığına dikkat çeken uzmanlar, ishal olan bir kişinin havuza girdiğinde suya kolaylıkla fekal (dışkı) madde bulaştırabildiğini belirtiyor. Daha sonra diğer yüzücülerin bu mikroplu suyu yutmaları ile hastalığın yayıldığını anlatan Uzman Dr. Naci Çelik; "Havuzdan bulaşan hastalıkların çoğu klorlama yoluyla önlenebilir ancak klor bazı mikropları anında öldürmediğinden, klorlu havuzlarda dahi belli ölçüde risk devam eder. Örneğin 'Cyripto' gibi bazı bakteriler son derece dirençlidir ve havuzlarda günler boyunca canlı kalabilirler. Dolayısıyla havuza giren kişiler özen göstermediği sürece en iyi bakılan havuzlarda dahi hastalıkların yayılması mümkündür. Öncelikle ishal durumunuz varsa kesinlikle havuza girmeyin. Bu özellikle henüz tuvalet eğitimini tamamlamamış çocuklar için geçerlidir. Aksi taktirde mikropları havuza bulaştırabilir ve diğer insanların da hasta olmasına neden olabilirsiniz. Havuz suyunu yutmayın. Daha da doğrusu havuzu suyunun ağzınıza girmesinden kaçının. Çocuklarınıza havuz suyunu ağızlarına almamalarını ve yutmamalarını öğretin. Hijyen kurallarına özen gösterin. Havuza girmeden önce duş alın ve tuvaleti kullandıktan ya da bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra ellerinizi bol sabunlu su ile yıkayın. Aksi taktirde vücudunuzda bulunan mikroplar suya bulaşır." dedi.

ÇOCUKLARIN BEZLERİNİ HAVUZDA DEĞİL, TUVALETTE DEĞİŞTİRİN

Çocukların bezlerini havuz alanında değil, tuvalette değiştirin. Aksi taktirde mikroplar havuz civarındaki yüzeylere ve nesnelere bulaşarak hastalık yayılmasına neden olabiliceğini belirten Dr. Çelik, "Havuza girmeden önce çocuğunuzu bol su ve sabunla yıkayın (özellikle de poposunu). Herkesin poposunda görünmez miktarda fekal madde bulunur ve havuz girmeden önce duş alınmaması durumunda bu maddeler havuz suyuna bulaşır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious