'Hayal gücüyle' ağaç köklerini şekillendiriyor

'Hayal gücüyle' ağaç köklerini şekillendiriyor.14521
  • Giriş : 19.04.2009 / 11:47:00

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesinde marangozluk yapan Mustafa Aygün, 10 yıldır çevreden bulduğu ağaç köklerine çeşitli şekiller vererek, bölge turizmine katkı sağlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin ve Trabzon'un en önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl'de küçük yaştan itibaren marangozluk yapan 50 yaşındaki Aygün, yörede turizmin çok büyük bir ilerleme kaydetmeye başlamasıyla, kendisine otellerden çeşitli teklifler geldiğini belirtti.

Aygün, beldede bulunan bir otel sahibinin kendisine ağaç köklerini kullanarak çeşitli dekorlar yapma teklifinde bulunduğunu ifade ederek, ''Ben de mesleğinin getirdiği avantajla, ağaçlara şekiller vermeye başladım. Son 10 yılda yüzlerce ağaç köküne şekil verdim'' dedi.

AĞAÇ KÖKLERİNİ BİR YIL BEKLETİYOR-

İnsanların hoşuna gidebilecek eserleri ortaya koymaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Aygün, şöyle konuştu: ''Titiz bir çalışma döneminden sonra bu ağaç kökleri ortaya çıkıyor. Çalışma yaptığım ağaç kökünü en az bir yıl bekletiyorum. Yaş olan ağaç köklerine istediğiniz şekli vermeniz mümkün değil. Bunun için ağaç köklerini kuruması için yaklaşık 1 yıl depoya koyuyoruz. Suyunu tam olarak çektikten sonra gerekli şekli vermeye çalışıyoruz. Tam olarak suyunu çeken ağaç köküne istediğiniz şekli vermeniz çok daha rahat oluyor. Herhangi bir ağaç köküne yaklaşık 1 haftada istediği şekli verebilirsiniz. Elimdeki ağaç köküne göre, en uygun hangi şekli alır ona bakıyorum. Ondan sonra çalışmaya başlıyorum. Çünkü düşündüğünüz her şekil, her köke uygun olmayabilir.''

Aygün, ağaç köklerinden şimdiye kadar timsah, domuz, geyik, köpek balığı, gergedan, yılan, timsah, bazı hayvanların baş kısımları, oturaklar, çeşitli duvar süslemeleri yaptığını da kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*