Hayal: Herşeyi Erhan Tuncel istedi

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinde azmettirici olduğu öne sürülen Yasin Hayal, soruşturmayı yürüten savcılığa dilekçe gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinde azmettirici olduğu öne sürülen Yasin Hayal, soruşturmayı yürüten savcılığa gönderdiği dilekçelerde, “Devletimizin bu şekilde zor durumda kalacağını bilseydim bu hadiseye iştirak etmezdim” ifadesine yer verdi. Hayal'in Tuncel'i anlatırken sürekli suikast filmleri izlediğini söylemesi dikkati çekti.

Hayal'in, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları Selim Berna Altay ile Fikret Seçen'e, bu yılın Şubat ve Mart aylarında gönderdiği 5 ayrı dilekçede Dink'in öldürülmesine ilişkin çeşitli bilgiler verdiği öğrenildi.

Hayal, söz konusu dilekçelerde “2006 yılının sonlarına doğru Erhan Tuncel'in bu cinayeti bir an önce yapalım” ifadesine yer verdi.

Erhan Tuncel'in, bir arada bulundukları sırada Dink'in fotoğraflarını O.S'ye gösterdiğini anlatan Hayal, dilekçelerde Tuncel'in ayrıca O.S'ye “Olay sırasında soğukkanlı olacaksın. Genç adamsın. Olaydan sonra da koşarak uzaklaşacaksın” dediğini iddia etti.

Yasin Hayal dilekçelerinde, gerek bir restoranın bombalanması gerekse Hrant Dink cinayetinde organize eden ve bu saldırıların yapılmasını isteyen kişinin Erhan Tuncel olduğunu, ancak Tuncel'in kendisini geri planda tutmaya çaba sarf ettiğini ileri sürdü.

Hayal, dilekçelerde Tuncel'in sürekli olarak suikast filmleri izlediğini, bunların arasında da en çok “Çakal”, “Seven”, “Da Vinci'nin Şifresi” ve “Pranga”yı seyrettiğini de anlattı.

Tuncel'in seri katil filmleri izlediğini de ifade eden Hayal, Tuncel'in “Getto Lazkopat” adında kitap çalışması olduğunu belirtti.

Hayal, Dink cinayetiyle ilgili olarak “Ülkemizin bu denli zor durumda kalacağını görecek kapasitede bir insan değilim. Lakin devletimizin bu şekilde zor durumda kalacağını bilseydim bu hadiseye iştirak etmezdim” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious