Hayal: Tuncel DHKP-C ajanı

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Yasin Hayal, Erhan Tuncel’i DHKP-C’nin polise ve jandarmaya sızmış ajanı olmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avukatı Fatih Çakır ile tutuklu bulunduğu Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde 9 Şubat’ta görüşen Yasin Hayal, polis muhbiri olduğu daha önce ortaya çıkan ve bu Emniyet tarafından yalanlanmayan Erhan Tuncel’i DHKP-C’nin polise ve jandarmaya sızmış ajanı olmakla suçladı.

Askerden izne geldiği 2002 yılında Alperen Ocakları’nda Erhan Tuncel ile tanıştığını avukatı Çakır’a görüşmelerinde anlattığı öğrenilen Yasin Hayal, kendisine “reis” olarak tanıtılan bu kişiye tabi olduğunu söyledi. Hayal, bu süreçte Tuncel’in konuşmalarında milliyetçilik ve muhafazakarlıktan dem vurduğunu ifade etti.

SABANCI SUİKASTINI ÖVÜYORDU

Hayal öte yandan avukatı Çakır’a, Tuncel’in devamlı olarak kendisine DHKP-C’nin Sabancı suikastını övdüğünü ve destekleyen konuşmalar yaptığını ileri sürdü. Hayal, birkaç kez “Kenara çekerek” böyle konuşmalar yapmaması konusunda uyardığını söylediği Tuncel’in bunu umursamadığını ve her fırsatta bu eylemi övdüğünü dile getirdi.

Sıyrılabileceğini düşündü

Erhan Tuncel’i “Hain” olarak niteleyen Hayal, aynı zamanda bu kişinin tüm yaptıklarına şahit olduğunu anlattı. Yasin Hayal, avukatı Çakır’a Erhan Tuncel’in kendisini arka planda tutarak, başta kendisi, Ogün Samast ve diğer tüm arkadaşlarını tuzağın içine çektiğini söyledi. Tuncel’in bu şekilde Hrant Dink cinayetinin içinden “Sıyrılabileceğini” düşündüğünü ileri süren Hayal, Tuncel’in kendisi ve Ogün Samast’ı ateşe attığını ifade etti.

TRABZON’U KARIŞTIRDI

Hrant Dink cinayetinin ardından meydana gelen gelişmeler doğrultusunda kafasındaki bilgileri tekrar toparladığını avukatına anlatan Hayal, “Erhan Tuncel’in, DHKP-C’nin Trabzon Alperen Ocakları’na sızdırdığı muhbiri olduğu kanaatindeyim” dedi. Hayal, 2004 yılında Mc Donalds’a gerçekleştirdiği bombalama eyleminde kendisiyle birlikte olan ve bombayı hazırlayan kişi olduğunu ileri sürdüğü Tuncel’in, bu eylemle Trabzon’da karışıklık yaratmayı amaçladığını anlattı. Bu eylem sonrasında Tuncel’in emniyet ve sonrasında da jandarma istihbaratına sızdığını avukatıyla görüşmesinde öne süren Hayal, Tuncel’in bu şekilde çok geniş bir hareket sahasına sahip olduğunu ileri sürdü.

İddialar bugün savcıda

Yasin Hayal’in avukatı Fatih Çakır müvekkiliyle 9 Şubat’ta yaptığı görüşmede aldığı bilgileri bugün Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edip, iddiaların araştırılması talebinde bulunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious