Hayal'in ihmali soruşturma açtırıyor

Hayal'in ihmali soruşturma açtırıyor.12634
  • Giriş : 17.01.2009 / 09:20:00

Dink cinayetinde Yasin Hayal'le ilgili ihmaller nedeniyle Jandarma hakkında soruşturma açılabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Hrant Dink'in öldürülmesi olayında üçüncü soruşturmayı Trabzon Jandarma Komutanlığı için istedi. Teftiş Kurulu raporunda, suikastın azmettiricisi olarak yargılanan Yasin Hayal'in 2004'de Başbakan Erdoğan'ın Trabzon'a gidişi öncesinde, jandarmaya "Uçağı havaya uçuracağım" diye asılsız ihbar telefonu açtığı vurgulandı.

Hayal'in asılsız ihbarı jandarma tarafından Güvenlik Bilgi Taraması (GBT) kaydına işlenmedi. Hayal'in iki gün sonra da elini kolunu sallayarak Azerbaycan'a gittiği ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan'ın oluru üzerine İçişleri Bakanlığı'na ve yargıya gönderilen raporla; Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer hakkında "görevi ihmal" iddiasıyla inceleme yapılmasının yolu açıldı.

Başbakanlık Teftiş Kurulu, üçüncü soruşturma talebini ise Trabzon Jandarma Komutanlığı hakkında istedi. Teftiş Kurulu raporunda, "Trabzon Jandarma Komutanlığı'nın Hrant Dink cinayetinin önlenmesinde zafiyet ve ihmali olup olmadığı, Hrant Dink'in öldürülmesi bilgisine kolayca ulaşıp ulaşamayacağı, Hayal'in eniştesi Coşkun İğci'nin Jandarma istihbaratına göre; Hrant Dink'in öldürüleceği bilgisini verdiği, jandarmanın ise böyle bir bilgi almadığı ve görevini ihmal ve gerçeğe aykırı belge düzenleyip düzenlemediğinin araştırması amacıyla hazırladığı ön inceleme raporunu düzenleyerek yargıya intikal ettirdi. Olay rapora şöyle yansıdı:

"UÇAĞI UÇURACAĞIM"

Hayal, 16 Ağustos 2004 tarihinde saat 22.55'te 156 jandarma ihbar hattını arayarak Başbakan Erdoğan'ın uçağı Trabzon Havaalanı'na indiğinde bombayla patlatacağı yönünde ihbarda bulundu. Güvenlik güçlerince havaalanında yapılan inceleme sonucunda ihbarın asılsız olduğu anlaşıldı. İhbarı yapan telefon tespit edildi. İhbarın, Yasin Hayal'in ihbarı arkadaşı Serdar Ergenç'in babası adına kayıtlı olan telefon yoluyla yaptığı saptandı.

AZERBAYCAN'A GİTTİ

Hayal, olaydan iki gün sonra 18 Ağustos 2004'te Sarp Sınır Kapısı'ndan karayoluyla Azerbaycan'a gitti, 27 Ağustos 2004 tarihinde dönüş yaptı. Başbakanlık Teftiş Kurulu, GBT kaydı olan kişinin jandarma kontrolündeki kapıdan yurtdışına nasıl çıktığını sorguladı.

GBT'YE GİRİLMEDİ

Teftiş Kurulu, "havaalanına asılsız bomba ihbarında bulunmasının ardından firari olarak aranmaktayken, yurtdışına çıkmasına engel olabilecek ve dolayısıyla yakalanmasını sağlayacak kayıtlarla ilgili sisteme GBT girilmeyerek gerekli işlem yapılmamıştır" tespitini yaptı.

"BOMBA EĞİTİMİ İÇİN GİTTİM"

Yasin Hayal, müfettişlere verdiği ifadede Başbakan Erdoğan'ın uçağına bomba ihbarında bulunmasıyla ilgili olarak, "Emniyet güçlerini denedim" dedi. Hayal, "Gelecekte başkası eylem yapacaksa acaba önlem alınıyor mu? diye test ettim" ifadesini kullandı. Hayal, sorgusunda Azerbaycan'a bomba eğitimi için gittiğini söyledi.

JANDARMA VE MİT BİRBİRİNDEN BELGE SAKLADI

Hrant Dink Dava İzleme Komitesi, suikastın ikinci yılında hukuksal anlamda nelerin yapılmadığı ve yapılması gerekenlerle ilgili bir rapor hazırladı. Cevapsız kalan sorulara dikkat çekilen raporda, "Hrant Dink'e neden koruma sağlanmadığı ve koruma sağlamayanların neden yargılanmadığı soruları hep cevapsız kaldı" dendi. Raporda, MİT, Jandarma ve Emniyet üçgenine dikkat çekildi ve şu çarpıcı tespitte bulunuldu: "Hrant Dink'in öldürülmesi olayındaki sorumluların, işbirliği ve koordinasyon sağlama konusundaki kusurları, birbirlerinden bilgi ve belge sakladıkları ve kendilerini kurtarmak için birbirlerini suçladıkları bütün çıplaklığıyla ortaya çıktı. Birbirleriyle kavgalı bu üç kurumun aralarındaki çatışmaya rağmen iki konuda uyum içinde olmaları ve birlikte hareket etmeleri dikkat çekiciydi." Cinayet öncesi ve sonrasındaki sürecin ana dava ile birleştirilmesi istenen rapordaki bazı tespitler şöyle:

KORKUNÇ ŞÜPHE

Yapılan yargılama sırasında dosyaya gelen belgelere göre, cinayetin planlayıcılarından Yasin Hayal, olay yerinde bulunduğuna dair güçlü şüphe bulunan Osman Hayal ve öldürülen Hrant Dink emniyet tarafından takip edilmektedir. Rahip Santaro ve Malatya'da katledilen Zirve Yayınevi çalışanlarının da öldürüldükleri sırada emniyet tarafından takip edilmekte olduğu bilgisiyle birleştirilince çok dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

DAVA BÖLÜNDÜ

Aradan geçen bir yıla rağmen önemli hiçbir gelişme yaşanmadığı gibi aksine dava ve soruşturma süreçleri karmaşıklaştırılarak ve birden fazla parçaya bölünerek her bir parça bütünden koparılıp anlamsızlaştırılarak önemsizleştirilmiş, üstü kapatılmış böylece adalete erişim önünde ciddi engeller yaratılmıştır.

YASİN VE OSMAN HAYAL

İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlileri Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nden 17.02.2006 tarihinde gönderdikleri yazı üzerine gerekeni derhal yaptıklarını iddia etseler de böyle olmadığı, Yasin ve Osman Hayal hakkında yapılan işlemlerin cinayetten sonra yapıldığı bilirkişi raporlarında ve ön inceleme raporlarında açıkça tespit edilmiştir.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*