Hayalindeki otomobili yaptı

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Metal ustası Saffet Selina'nın sadece Türk malı parçalar kullanarak yaptığı el yapımı otomobil, klasik görünümüyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dört Çocuk babası olan Selina, ilgi duyduğu el yapımı otomobilleri hobisi haline getirdi. İngiltere ve Almanya'da yaygın biçimde üretilen bu tip otomobillerin ülkemizde de yapılabileceğini düşünen Selina, ürettiği klasik modelinin patentini alıp trafik tescilini de yaptırdı. Şimdi her yere otomobiliyle giden Selina, trafikteki ilgiden de çok memnun.

O BİR MARKA
Saffet Selina, saatte 180 km hıza ulaşılabilen 1400 cc. silindir hacmine 81 beygir gücüne sahip olan 920 kg'- lık otomobilinin üretim aşamalarını şöyle anlatıyor: "Bir heykeltıraş nasıl ki çamurdan heykel yapıyorsa ben de önce çamurdan ölçekli model yapıyorum. Ondan sonra onu büyütüyorum. Aracın kaburgasını oluşturup ardından alçıdan kalıbını çıkartıyorum." Otomobilin yapımında kullandığı malzemenin tamamen Türk malı olduğunu söyleyen Saffet Usta, bir araç için 1 buçuk, 2 yıl uğraşıyor. Şimdiye dek 5 araç üreten Selina, ürettiği araçların Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan patentini de aldı. İstanbul Teknik Üniversite'sinden kullanılabilir belgesi ve tip onayı alan otomobil artık bir marka. İsmi ise üreticisinin soyadını taşıyor: Selina Otomobil üretimi hakkında hiçbir eğitimi olmadan bu işe başlayan metal ustası Selina, özellikle klasik modeller yapmaktan hoşlanıyor. Şu an kullandığı modelden beş tane yapan Selina, bunların ikisini otomobil kiralayan bir şirkete sattı. Bir aracın maliyetinin yaklaşık 15bin Dolara mal olduğunu anlatan usta, bu işi para kazanmak için değil sadece zevk için yaptığını söylüyor. " Hayatta bir kişi için otomobil yapmayı çok istedim, o da kendim" diyen Selina, otomobillere düşkünlüğüyle tanınan Cem Yılmaz için "Teklif eder ve anlaşırsak ona da bir tane yaparım. Keşke olsa" diyor. Şu anda modern bir model üzerinde çalışan Selina, klasik modellerden asla vazgeçmeyeceğini söylüyor.

KAZA YAPTI, YARALANAN YOK
Yaptığı araçlarda öncelikle güvenlik, ardında da dış görünüme dikkat ettiğini vurgulayan Selina'nın sattığı araçlardan biri ciddi bir kaza atlatmasına rağmen yaralanan olmamış. Saffet usta, bir turistin kiraladığı aracının 70 km hızla seyir halindeki kamyona çarpmasına rağmen kimsenin yara almadan kurtulmasını ise şuna bağlıyor: " Aracım önce İTÜ'- de testlere tabi tutuldu ve onay aldı. Zaten en önemli nokta güvenliktir." Özellikle Antalya'ya gelen turistlerin ilgisini çeken otomobilin binlerce fotoğrafının çekildiğini söyleyen Selina, yabancıların el yapımı otomobillere daha düşkün olduğunu söylüyor: " Bizde bir otomobil almaya kalksak, bunun ikinci eli var mı diye düşünüyoruz. B u beni çok rahatsız ediyor. Bu nedenle pek sipariş gelmiyor, ben de satılık olduğunu söylemiyorum." Ailesinin de otomobil yapımında kendisini desteklediğini söyleyen Selina, otomobilini gören herkesin gösterdiği ilgiden çok hoşlanıyor ve emeklerine değdiğine inanıyor. Saffet Selina çocukluk hayali olan kendi yapımı otomobili Selina ile gezmekten mutluluk duyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious