Hayalleri de yarım kalmasın

Hayalleri de yarım kalmasın.11452
  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü, yetiştirme yurtlarında kalan çocuklar arasında 'Hayallerim' konulu bir kompozisyon yarışması düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yarışmaya Isparta'dan katılan Özge Aslan, Türkiye birincisi oldu. Vali Şemsettin Uzun'un kabul ettiği Aslan, hayallerini okurken ağlayınca kompozisyonun devamını müdürü okudu.
Türkiye'deki yetiştirme yurtları arasında düzenlenen 'Hayallerim' konulu yarışma tamamlandı. Sosyal Hizmetler Yetiştirme Yurtları'nda kalan çocukları kapsayan yarışmaya Türkiye'nin dört bir yanından büyük ilgi gösterildi. Anne ve babası ayrı olan, ölmüş ya da terk edilen çocukların duygularını yansıttıkları yarışmanın birincisi Isparta Atabey 60. Yıl Sadık Doğan Kız Yetiştirme Yurdu'nda kalan Özge Aslan oldu. Mayıs ayında yarışmaya katılmak için kompozisyon hazırlayan 17 yaşındaki Aslan, kendisini çocuk yaşta yurda bırakan annesine olan özlemini anlatmış.

Yetiştirme yurtları kompozisyon yarışmasında birinci olan Aslan ve mansiyon kazanan Ayşe Ceylan Isparta Valisi Şemsettin Uzun'u ziyaret etti. Vali tarafından kabul edilen öğrencilere birer eşofman takımı hediye edildi. Her ikisi de Atabey Lisesi'nde okuyan kızlar, Vali Uzun'un isteği üzerine kompozisyonlarını okudu. 'Hayallerim' konu başlıklı yarışmanın Türkiye birincisi Özge Aslan, kompozisyonunu okurken gözyaşı dökmeye başladı. Vali Uzun'un da duygusal anlar yaşamasına neden olan Aslan, kompozisyonunu Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Altunay'a verdi.

Kompozisyonu kendisinin ilk okuduğunda gözlerinin yaşardığını söyleyen İl Müdürü Altunay, birinci eseri sonuna kadar okudu. Aslan'ın herkesi duygulandıran kompozisyondaki bazı cümleler şöyle: "Çocuk olmak istiyorum. Çikolata yerken ağzıma yüzüme bulaştıracağım. Annem bana kızacak. Ama ben onu yine de seveceğim. Sonra büyüyeceğim ve bir bisikletim olacak. Ama şimdi benim bir bisikletim yok. Bundan sonra da olsun istemem."

11-14 Eylül 2006 tarihinde yarışma sonuçlarını değerlendirmek ve yurtlardaki çocuk temsilcileriyle görüşecek olan Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile bir araya gelecek öğrencilere bakanlıktan özel ödüller verilecek. Ayrıca kendisi de yurt temsilcisi olan Aslan, Bakan Çubukçu'ya yurt konusunda bilgi verecek.

Aslan'la birlikte yarışmaya katılarak mansiyon ödülü kazanan Ayşe Ceylan ise 6 yaşında kaybettiği annesine olan özlemini kağıda dökmüş. İyi bir eğitmen olmak isteyen Ceylan, anne babası ayrılan çocukların sokaklarda perişan olmasını engellemek istediğini ve iyi insanlar yeştirtirmeyi hayal ettiği bir kompozisyon hazırlamış. Annesinin kimsenin geri veremeyeceğini belirten Ceylan, yine de yaşamak ve güzel şeyler yapmak için ayakta kalması gerektiğini anlatıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious