Hayalleri yüzünden hapis yatacaklar!

Hayalleri yüzünden hapis yatacaklar!.6317
  • Giriş : 24.12.2008 / 09:33:00

Demokrasi ve özgürlükler ülkesi ABD'de bir hukuk skandalı yaşanıyor.11 Eylül sonrası azınlıklara terörist muamelesi yapan ABD,1'ü Türk 5 gencin hayallerini böyle mahkum etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'de aralarında bir Türk'ün de bulunduğu beş kişinin, sağlam kanıtlar olmaksızın terör suçundan mahkum edilmesi Müslümanlar'ın sert tepkisine yol açtı.

ABD'NİN New Jersey eyaletinde Fort Dix Askeri Üssü'ne saldırı planlamaktan tutuklu bulunan ve aralarında bir Türkün de bulunduğu beş zanlının federal jüri tarafından suçlu bulunması Amerikalı Müslümanlar arasında büyük infiale yol açtı. FBI'ın 11 Eylül saldırılarının ardından ülkedeki Müslüman nüfusa yönelik kuşkulu yaklaşımı ve yaşanan terör paranoyasının sonucu olarak yorumlanan karar, Müslüman çevreler tarafından kaygıyla karşılandı. Bush yönetiminin terörle mücadele yöntemlerini eleştiren çevreler, FBI muhbirlerinin devreye girmemiş olması halinde, yaşları 20 ila 30 arasında değişen beş gencin yaptıklarının, sadece muhtemel bir saldırı hakkında konuşmuş olmaktan ibaret kalacağını, bu haliyle zanlıların tuzağa düşürülmüş olduklarını ileri sürüyor.

BÜYÜK BİR YALAN

JÜRİNİN kararının ardından gözyaşları içinde açıklamalar yapan Türk zanlı Serdar Tatar'ın kardeşi Serpil Tatar, kardeşinin kanıt olmadan mahkum edildiğini belirterek, 'Kardeşim olmasa bile suçlu olduğuna inanmazdım' dedi. Kardeşinin, babasının pizza dükkanı sayesinde askeri üssün haritalarını elde etmekle suçlandığını hatırlatan Tatar, üsse saldırmayı düşünse bile bunun için elinde birçok fırsat bulunduğunu ama yapmadığını vurguladı. Jürinin kararının, görüşlerini etkilemediğini de ifade eden Tatar, 'Bütün bunlar büyük bir yalan. Kardeşime müebbet hapis cezası verilse de asla suçlu olduğuna inanmayacağım' diye konuştu.

Star

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*