Hayallerimi arıyorum

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye geneli şiir ve kompozisyon yarışmasında Hatay Yetiştirme Yurdu'nda bir kız öğrenci yazdığı "Hayallerimi arıyorum" şiiriyle birinci oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

13 yaşındaki Aşık, yaşadığı ortamın, annesiz, babasız ve kardeşsiz olmasının böyle bir şiir yazmaya kendisini zorladığını söyledi. Daha önce de dereceleri olan Aşık, şiirinde yetiştirme yurdu ortamından kurtulup annesi, babası ve kardeşleriyle küçük mütevazı bir evlerinin olmasını istiyor.

Şiirinde ayrıca annesiz, babasız ve kardeşsiz büyümesini sorgulayan Aşık'ın ilk dörtlüğü şöyle;"Hayallerimi arıyorum,/ Duyuyor musunuz? / Annemi, babamı, kardeşlerimi,/ Evimi istiyorum, evlerin en güzelini; / İki oda bir salon, / Bir kanepe bir masa…/ Başka bir şey olmasa / Annem ve babam yanı başımda, / Ve karşımda kardeşlerim./ Hiç bitmese düşlerim…/ Hayallerimi istiyorum, biliyor musunuz?/ Nereden bileceksiniz./ Babasız, kardeşsiz…/ Yani güneşsiz karanlık bir odada tek başına / Ağladınız mı sabaha kadar."

Kız yetiştirme yurdunun yalnızca şiir alanında başarısının bulunmadığını hatırlatan Hatay Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mevlit Aydın, kızların bir Türkiye ikinciliği bir de üçüncülüğü bulunduğunu ifade etti.

Erkek Yetiştirme Yurdu öğrencilerinin de Futbol turnuvasında Türkiye 4.'sü olduğunu dile getiren Aydın, Ayrıca Gülsen Bengisu isimli bir öğrencilerinin yurtların eğitim öğretim başarı sıralamasında ilk 20'ye girdiğini ve Paris gezisi ile ödüllendirildiğini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious