Hayallerimiz hayatımızın parçası oldu

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 4-5 yıl önce tabu olarak bilinen ve hayal bile edilemeyen birçok şeyin hayatın bir parçası haline geldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesinin “Bölgesel İstikrar” konulu oturumunda konuşan Abdullah Gül, güvenlik ve istikrarın her şeyin başında geldiğini, bu iki noktanın hem ülke içinde hem de bölge için geçerli olduğunu belirterek, “Bunlar olmazsa gözyaşı, acılar ve fakirlik olur” dedi.
Herkesin önce kendi ülkesini, sonra da bölgesini düzene koyması gerektiğine işaret eden Bakan Gül, “Hem pozitif, hem de negatif olarak alınacak çok ders var. Misal çok açık, Irak. Orta Doğu'nun çok farklı bir yıldızı olabilecekken bugün 125 milyar dolar borca ulaştı” diye konuştu.
Bakan Gül, dürüst, açık ve sağlam bir demokrasinin gerekliliğini vurgulayarak, şeffaflık, insan haklarına saygı, ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünün yerleştirilmesinin önemine işaret etti.
Bakan Gül, içeride ve dışarıda problemleri çözmeye yönelik politikaların ülkeleri ekonomik olarak da cazip hale getireceğini söyledi.

DOĞU PSİKOLOJİSİ

“Biz problemleri kışkırtan değil çözen politikalar olacak dedik, bunun da örneklerini yaşamaktayız” diyen Gül, Türkiye'nin NATO, İKÖ ve AB gibi her türlü platformda yer aldığını belirtti.
Gül, “NATO toplantılarında Orta Doğu psikolojisini daha iyi anlıyorum. İKÖ'de de Batı dünyasında neler olduğunu bildiğim için onlara daha iyi aktarabiliyorum” dedi.
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 17 Aralık Zirvesini 275 gazetecinin izlediğini kaydederek, bunun çok çarpıcı olduğunu, müzakere kararı çıktığında herkesin bunu çok pozitif olarak yansıttığını anlattı.
Türkiye'de olup bitenlerin çok yakından takip edildiğini belirten Gül, “4-5 sene önce tabu olarak bildiğimiz, hayal bile edemediğimiz birçok şey hayatımızın bir parçası haline geldi. Bunun neticelerini ekonomi alanında da almaya başladık” diye konuştu.
Bölgede neler olup bittiğinden ders çıkarılması ve meselelerin kazan-kazan çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Gül, şunları söyledi:
“Filistin İsrail sorunu bölgeyi aşan bir sorundur. Dünyanın her tarafında insanlar bu sorunla ilgileniyorlar. Negatif anlamda geriye gidişin etkisi bütün dünyada görülür. Güvenlik ve istikrarın sağlanması gerekiyor. Bu sağlanmazsa kaynaklarımız başka yerlere gidecek ve insanlarımız acı çekecektir.”
Abdullah Gül, Orta Doğu'daki sermayenin Türkiye'ye nasıl getirileceği yönündeki bir soruya, “Siz kendi ülkenizi cazip hale getirirseniz, kendi evinizi düzene koyarsanız herkes koşarak gelir. Çünkü herkes bunları takip ediyor. Bazıları AB müzakereleri başlayınca Türkiye'nin İslam ülkeleriyle ilişkisinin kopacağını zannetti. Ama tam tersine bunlar birbirine alternatif değil tamamlayıcı...” karşılığını verdi.
Bakan Gül, son yıllarda Türkiye'ye gelen Körfez sermayesindeki artışa dikkati çekti.

“EGEMENLİĞİMİZİ TEHDİT EDEN ÇIKARSA KENDİMİZİ SAVUNURUZ”

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Pervez Davudi, kendisine yöneltilen Lübnan konusundaki bir soruya şu yanıtı verdi:
“Lübnan konusunda BM'nin kararı ışığında İran bu silahları tabii ki onaylamıyor. İran, savaş mahkemesinin Lübnan'daki terör unsurları konusunda soruşturma açmasını kabul ediyor. Fakat politik bir komplo söz konusu değil. Biz bu soruşturmayı kabul ediyoruz.”
Davudi, bölgedeki ABD ordusunun mevcudiyeti konusundaki bir soru üzerine şunları söyledi:
“Bölgede 250 bin ABD askeri var. Amerikalılar etrafımızda asker bulundurdukları için belki tehdit yaratıyorlardır. Biz bin yıldır olduğumuz yerdeyiz. Fakat ABD bizden çok uzakta olmasına rağmen bölgede ABD askerleri var. Egemenliğimizi tehdit eder bir ülke çıkarsa biz de kendimizi savunuruz. Bunun dışında hiçbir ülkeye tehdit unsuru değiliz. Etrafımızda onca ABD askeri olmasına rağmen onlar bize dokunana kadar hiçbir şey yapmayacağız. Ama güvenliğimizi tehdit ederlerse gerekeni yaparız.”
Oturumların sona ermesinin ardından forum katılımcıları, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın ev sahipliğinde Dolmabahçe Sarayında düzenlenen akşam yemeğine katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious