Hayat bizi hasta ediyor!

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Sosyal faktörler de ruhsal rahatsızlıklara yol açıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yapılan bir araştırmaya göre şizofreni gibi ruhsal rahatsızlıklar sadece beyindeki aksaklıklardan değil, çeşitli sosyal faktörlerden de kaynaklanıyor.

Araştırma, ailesinden 1 yıldan fazla bir süre ayrı yaşayan gençlerin yetişkinlik dönemlerinde ruhsal rahatsızlıklar geçirme ihtimalinin, 2,5 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, şizofreninin de aralarında olduğu ruhsal rahatsızlıkların, dağılmış ailelelerden gelen kişilerde görülme ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre 16 yaş öncesinde ebeveynlerden birisi veya her ikisinden de 1 yıldan fazla bir süreyle ayrı kalan gençlerin, yetişkinlik dönemlerinde psiyatrik rahatsızlık geçirme ihtimali 2,5 kat daha fazla.

Araştırmada yer alan bulgulardan birisi de ülkedeki göçmen kökenli aillerde bu tür vakalara daha sık rastlanması. Söz konusu bulgu, göçmenlerin karşılaştığı ayrımcılığın da bu tip sorunlara yol açabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar, son 30 yıldır hakim olan “psiyaktrik rahatsızlıklar beyinle alakalıdır” anlayışının ve buna ilişkin tedavi yöntemlerinin, toplumsal faktörleri de içerecek şekilde gözden geçirilmesinin zamanının geldiğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious