Hayat kurtarabilirsiniz

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), tüm yurtta, işadamı üyeleri arasında, kan bağışı kampanyası başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin önemli sosyal sorumluluk projelerinden birine imza atan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), tüm yurtta, işadamı üyeleri arasında, kan bağışı kampanyası başlattı.

Kan bağışı kazanım uzmanı Faika Eroğlu, Türkiye'de yılda 1 milyon 500 bin ünite kana ihtiyyaç duyulduğunu belirterek, gönüllü olarak yapzlan kan bağışının hayat kurtardığını söyledi.

'Kan kardeşim olur musun' sloganıyla tanıtılan kampanya kapsamında, en az bin ünitelik kan bağışı hedefleniyor. Diyarbakır'da ise bu hedef 100 ünite. MÜSİAD, sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında Kızılay'la 13 Temmuz'da imzaladığı Ortak Çalışma Protokolü'nü yurt çapında aynı gün ve saatte hayata geçirdi.

MÜSİAD, felaketlerde ilk yardıma gelen kuruluşlardan biri olan Kızılay'ı desteklemek ve Türkiye'deki kan ve kan ürünleri sıkıntısına dikkat çekmek amacıyla yürüttüğü çalışma kapsamında, 27 şubesinde toplu kan bağışı gerçekleştiriyor.

Kan bağışçısı kazanım uzmanı Faika Eroğlu ise kana, ameliyatlarda, kaza ve yaralanmalarda, organ nakillerinde, talasemi ve lösemi gibi hastalıklarda özellikle ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ülkemizde yılda yaklaşık 1 milyon 500 bin ünite kana gereksinim duyulduğunu anlatan Eroğlu, bu ihtiyacın ancak düzenli ve gönüllü yapılacak kan bağışları ile karşılanacağını dile getirdi.

Eroğlu şöyle konuştu: "Unutmayınız ki düzenli olarak yapacağınız kan bağışları ile hem ihtiyacı olan kişilere yardımcı olacak, hem de bu çok değerli davranışın yaygınlaşmasını sağlayarak ulusal sağlığa önemli bir katkı yapacaksınız. 18 - 65 yaş arası önemli bir sağlık problemi bulunmayan, vücut ağırlığı 50 kg. üzerinde olan kişiler kan bağışçısı adayı olabilir. Kayıt ve gerekli görülen diğer muayenelerin yapıldığı kısa bir kontrolden sonra kan alma işlemine başlanır. 1 ünite ortalama 450 ml.(yaklaşık 480 gr) kan alınır. İnsan vücudunda yaklaşık 5 bin -6 bin ml kan vardır, alınan bu miktardaki kan sağlık için herhangi bir risk oluşturmaz. Kan bağışı günlük yaşantınızın akışında önemli bir değişikliğe yol açmayacaktır. Milyonlarca insan hayatlarını tanımadığı, insanlara borçlu; kanlarını kendi iradeleriyle ve hiçbir karşılık beklemeksizin gönüllü olarak kan bağışlayan insanlara. Gönüllü olarak yapacağınız bir ünite kan bağışı ile siz de bir hayat kurtarabilirsiniz."

MÜSİAD'ın Diyarbakır şubesinde ilk kan bağışını dernek başkanı Ahmet Fikret Öcal yaptı. Kızılay yetkililerinin başlattığı çalışmada Diyarbakır'da 100 ünite kan bağışının yapılması bekleniyor.

Kan vermeden önce bir açıklama yapan MÜSİAD Diyarbakır Şube Başkanı Ahmet Öcal, derneğin ekonomik ve sosyal faaliyetlerin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışına yönelik çeşitli sosyal sorumluluk projeleri de düzenlediğini vurguladı.

Öcal, MÜSİAD üyeleri arasında 'Kan kardeişm olur musun' sloganıyla tanıtılan kampanya sonunda Türkiye çapında en az bin ünitelik kan bağışı hedeflendiğini dile getirdi.

Öcal, bugün Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Balıkesir, Bandırma, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gebze, İnegöl, Kahramanmaraş, Kayseri, K. Ereğli, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa ve Trabzon'da MÜSİAD üyesi işadamları ve üyelere ait işyeri çalışanlarının kan bağışında bulunduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious