Hayat kurtaran 10 testi ihmal etme

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Memorial Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Soner Dileklen, yapılacak 10 testle pek çok tehlikeli hastalığın erken dönemde teşhis edilebildiğini söyleyerek testlerin ihmal edilmemesini önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

En çok erkekleri etkileyen bu hastalıklardan erken teşhisle kurtulmak mümkün.

Memorial Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Soner Dileklen, yapılacak 10 testle pek çok tehlikeli hastalığın erken dönemde teşhis edilebildiğini söyledi. Bunlarla ilgili bilgi veren Dileklen, kalp krizi riskine karşı tüm erkeklere yılda bir kez efor testi yaptırmalarını tavsiye etti. Özellikle 40 yaş üstü erkeklerin daha büyük risk taşıdığını hatırlatan Dileklen, “Yaklaşık 10 dakika süren efor testiyle kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarının tedavisi ciddi boyutlara ulaşmadan mümkün hale geliyor.” dedi.

Erkeklerde en çok akciğer kanserlerinin görüldüğüne dikkat çeken Dr. Soner Dileklen, “Bu kanser, erken safhasında doğrudan belirti vermiyor. Hasta yakınmalara başladığında genellikle geç kalınmış oluyor. Bu nedenle 40 yaş üstü erkekler her yıl düzenli olarak AC grafisi çektirmeli.” tavsiyesinde bulundu. Sigaranın gırtlak kanseri riskini de 16 kat artırdığına işaret ederek, her yıl bir kez kulak burun boğaz uzmanına başvurulmasını önerdi. Prostat kanserinin PSA adı verilen bir kan testiyle kolayca tespit edilebildiğini bildirdi. Kolon (bağırsak) kanserlerinin de özellikle 50 yaş üstü erkeklerde görüldüğünü vurgulayan Dileklen, “2 ila 5 yılda bir düzenli olarak kolonoskopi yöntemiyle kolon kanserleri erken evrelerde ortaya çıkarılıyor. Yılda bir kez de cilt kanserlerine karşı dermatoloji uzmanına görünmeyi tavsiye etti. Dileklen, 35 yaşından itibaren 2 yılda bir kan tahlilinin faydalı olacağını hatırlatıyor. Bu tahlillerle, enfeksiyon ve alerjik bir durum olup olmadığı anlaşılırken, kolesterol ve kan şeker değerleri ölçülüyor. Uzmanlar, her yıl düzenli olarak diş hekimi ve göz doktoruna görünmeyi, ayrıca karaciğer ve böbrek hastalıklarına karşı da batın (karın) ultrasonu çektirmeyi öneriyor.


Erkekler için tavsiye edilen 10 test
Göz tansiyonu ölçümü (tonometre)
Efor testi
Cilt muayenesi
Rutin kan tahlilleri
Tükürük testi
Bağırsak kanserleri için kolonoskopi
Prostat kanserine karşı PSA testi
Sigara içenler için AC grafisi
Gırtlak kanserine karşı larinks endoskopi
Karaciğer ve böbrek hastalıkları için batın ultrasonu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious