Hayati önemi haizdir

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Erdoğan: İdari yargının tarafsızlığını koruması hayati önemi haizdir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İdari yargının gelişmesi, tarafsızlığını koruyarak bu kutsal görevi yerine getirmesi, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetleri aşma ve çağdaş bir demokrasi olma yolunda attığımız adımların kökleşmesi bakımından hayati önemi haizdir" dedi.
Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, Danıştayın 139. kuruluş yıl dönümü ve İdari Yargı Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasadaki tanımında da yer aldığı şekliyle demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu ifade eden Erdoğan, hukukun üstünlüğü ilkesinin hayata geçirilmesinde 139 yıllık geçmişiyle Danıştayın da önemli bir görevi ve payı olduğunu belirtti.
Erdoğan, şunları kaydetti:
"İdari işlem ve eylemlerin hukuka uygunluğunu denetleyen idari yargının gelişmesi, tarafsızlığını koruyarak bu kutsal görevi yerine getirmesi, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetleri aşma ve çağdaş bir demokrasi olma yolunda attığımız adımların kökleşmesi bakımından hayati önemi haizdir.
Bu düşüncelerle Danıştayın 139. kuruluş yıl dönümü ve İdari Yargı Günü’nü kutluyorum.
Geçen yıl menfur bir saldırıda kaybettiğimiz Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin başta olmak üzere bütün demokrasi ve hukuk şehitlerimizi rahmetle anıyorum.
Bugün bir kez daha telin ettiğimiz saldırıda yaralanan değerli mensuplarına ve Danıştay camiasına tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
Cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarından olan hukukun üstünlüğü ilkesini yaşatmak için hiçbir fedakarlıktan çekinmeyen bütün idari yargı mensuplarına çalışmalarında başarılar diliyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious