Hayati Yazıcı'dan gümrük baskını

Hayati Yazıcı'dan gümrük baskını.9465
  • Giriş : 06.07.2009 / 16:34:00

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Gümrük Müsteşarlığı Erenköy Gümrük Müdürlüğü'nde denetimde bulunarak, çalışan ve gümrük müşavir yardımcılarının sorunlarını dinledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yazıcı, habersiz olarak geldiği Gümrük Müsteşarlığı Erenköy Gümrük Müdürlüğü'nde, servisleri gezerek personeli denetledi. Gümrük işleyişine yönelik birim personellerinden bilgi alan Yazıcı, ayrıca çalışanların sorunlarını da dinledi.

Daha sonra Erenköy Gümrük Müdürü Faruk Kavak'ın makam odasına geçen Yazıcı, buradan da kurumun güvenlik sistemini monitörden izleyerek inceledi. Yazıcı, aynı alanda bulunan Gümrük Müsteşarlığı Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri (TASİŞ) Erenköy Bölge Müdürlüğü'nde de denetim yaptı.

Daha sonra tır otoparkına giden Yazıcı, burada otopark kullanımına ilişkin TASİŞ Erenköy Bölge Müdürü Mehmet Çavuş'tan bilgi aldı. Yazıcı, ayrıca gümrüklü malların saklandığı ambarları ve içi mal yüklü bazı konteynerleri de inceledi.

Denetim sırasında işlemleri için bekleyen gümrük müşavir yardımcılarının sorunlarını da dinleyen Yazıcı, ''Herkes işlemi için hakkına razı olacak, sırasını bekleyecek'' dedi.

-GÜMRÜKLERİN ÖNEMİ-

Yazıcı, denetimin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, diğer kamu kurumları gibi gümrüklerin de çok önemli olduğunu, İstanbul'un Türkiye ihracatının yüzde 60-70'ini sağladığını belirtti.

Bu alanda TASİŞ Bölge Müdürlüğü'nün de yer aldığını ifade eden Yazıcı, buradaki tır kuyruğunu da merak ettiğini ve bu alanda da incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Tır park sahasının boş olduğunu dile getiren Yazıcı, ''Elbette ki bu sahayı tır sahiplerinin kullanması ücret karşılığıdır. Bu ücret de çok büyük bir ücret değildir. Tırın gümrük işlemi yapılıncaya kadar 16 TL ücret alınıyor Ama işlemleri bittikten yarım saat sonra parkı terk etmesi lazım. Bu süreyi biraz daha arttıracağız'' dedi.

Denetim kapsamında servisleri gezdiğini belirten Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Genel itibariyle bir sorun yok. En azından bana aksettirilmedi ama çalışma alanları, fiziki altyapı yeterli değil. O da şundan kaynaklanıyor, bu görev bana verildiği dönemde buraya gelmiştim. Burada Erenköy Gümrüğü'nün bir binası vardı. Depremden hasar görmüştü, çatlamıştı. Talimat verdik. Bugün gezdiğimiz TASİŞ'e ait bina Erenköy Gümrüğü'nün tahsisinde. Buraların değerlendirilmesi lazım.

Gümrük işlemlerinin, TASİŞ de dahil, şehrin merkezinden dışarda bir lojistik merkezler oluşturmak suretiyle bu hizmetin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu uzun vadeli bir iş. Bu anlamda buranın değerlendirilmesi mümkün. Buranın değerlendirilmesi karşılığı da olabilir. Belki İstanbul'un bir Anadolu bir de Trakya yakasında iki tane lojistik merkez kurmak suretiyle bu konudaki hizmeti daha seri seviyeye getirebiliriz.''

-GÜMRÜK MÜŞAVİR YARDIMCILARININ TALEPLERİ-

Yazıcı, gümrük müşavir yardımcılarının taleplerinin daha çok gümrükle ilgili değil, gümrük dışındaki konulara ilişkin olduğunu belirtti.

Gümrük müşavir yardımcılarının, ithalat ihracat işlemleri için yaptıkları yazışmalarda, evrak takibinde zorluklar ve zaman kaybı olduğunu ifade ettiklerini kaydeden Yazıcı, ''Bu konuyu, ilgili arkadaşlara ileteceğim. Gümrükteki iş ve işlemlerin seyrinde bir şikayetleri yok'' dedi.

Gümrüklerle ilgili söylenen bir takım şeyler olduğuna değinen Yazıcı, ''O konuda herkesin duyarlı olması lazım. Öncelikle iş sahiplerinin duyarlı olması lazım. Elbette burada çalışan kamu personelinin de sorumluluklarının olması lazım. Bu konuda hassasiyetimiz son derece yoğun. Toleransımız sıfır. Etik kurallara aykırı, herhangi bir yanlış yapanı yakalarsam hiç kimsenin gözünün yaşına bakmam. Doğru yapanların da arkasındayım. Onların da hakkını koruruz'' diye konuştu.

-GÜMRÜKLÜ MALLARIN SATIŞI-

Yazıcı, İstanbul-Sirkeci ve Ankara-Ulus'ta gümrük satış mağazalarının bulunduğunu belirtti.

Bazı ürünlerin perakende satılmak üzere bu mağazalara bırakıldığını ifade eden Yazıcı, ya kaçak olarak yakalanmış ya da süresi içinde işlemleri tamamlanmadığı için millileşmiş ürünlerin de TASİŞ Genel Müdürlüğü'nün satışa çıkarmak suretiyle belirli zamanlarda tasfiye ettiğini hatırlattı.

Yazıcı, ilk satışta müşteri bulunursa ürünün satıldığını, müşteri bulunmazsa ikinci satışın gerçekleştirildiğini, ikinci satışta da müşteri bulunmaması halinde ürünün imha edildiğini anlattı.

TASİŞ Erenköy Bölge Müdürü Mehmet Çavuş da, yılın ilk altı ayından itibaren 72 tane satış gerçekleştirdiklerini belirterek,''Toplam 6 ay içinde elde edilen gelir, 4 milyar 900 milyon TL. Mağazada, 1,5 trilyon değerinde satış yaptık ilk 6 ayda. Mağazamızın aylık ortalama satışı 200-220 bin TL civarında'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*