Hayatımda böyle bir iddianame görmedim

Hayatımda böyle bir iddianame görmedim.11456
  • Giriş : 08.01.2009 / 09:17:00

Onursal Yargıtay Başkanı Sami Selçuk bugünkü Ergenekon operasyonunu değerlendirdi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Onursal Yargıtay Başkanı Sami Selçuk bugünkü Ergenekon operasyonunu değerlendirdi. 20 yıllık savcılık hayatında böyle bir iddianame görmediğini belirten Selçuk, şunları söyledi: “Önemli ve ilginç günler yaşıyoruz. Yıllardır tanıdığım arkadaşlarımın böyle bir suç içinde bulunabileceği konusuna bir tereddüt içindeyim. Bu nedenle de bu soruşturmanın titizlikle yürütüldüğünü umuyorum. Çok yakından tanıdığım Kanadoğlu'nun, bildiğiniz gibi Başsavcılıktan emekli olmuştur, böyle bir suç içinde bulunması beni şaşırtıyor. Bu işi yürüten arkadaşların çok titiz olduğunu, çok önemli görevler yaptığını bilmelerini dilerim. Türk kamuoyunun yakından izlediği, böyle bir ağır konuyu, içinde hukuk görevi yapmış kişiler olmasından dolayı, bu işi yürütenlerin bunun farkında olmasını umuyorum. Hukukun ve yargının bağımsızlığı konusunda çok duyarlı olmak gerekir. Yargı ne iktidarın karşısında ne de yanında olur. Sabih Kanadoğlu ile zaman zaman görüş ayrılığına düştüm, ancak kendisine hiçbir zaman 'Siyasi düşünüyorsun' demedim. 20 yıllık meslek hayatımda böyle iddianeme görmedim. Bu bir görevdir, bir yükümlülüktür. İddianameyi bir an önce düzenleyip, mahkemeye sunmalarını bekliyorum.”

Saldırıları yine hukuk önleyecek

- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok: Sayın Başbakan bu konuda Başsavcılığa soyundu, savcılığa soyundu. Daha detaylı, daha ayrıntılı bilgiyi o bilir. Yani işin içinde siyasal iktidarın da bir bulaşıklığı varsa ona, o cevap verecektir. Türkiye'de yargının egemen olduğu, hukuk devletinin egemen olduğu ve herkesin yargıya güvendiği bir Türkiye özlüyoruz. O nedenle bizim bir endişemiz yok. O anlamda son derece kendimize güvenimiz var. Yeter ki her şey usul, hukuk içerisinde ve yargı çerçevesinde yapılsın. Yargı bağımsızlığını her yerde savunuyoruz. Bu bize veya çok yakınımıza dokunursa bunun aksini düşünmüyoruz. Bizim güvendiğimiz, inandığımız ve kendisinden beklediğimiz duyarlılık ve sorumlulukla hareket etsin.

- YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu: Darbe yargılamalarını çağrıştıracak adımlardan özellikle uzak durulsun. Hukukun üstünlüğüne yapılan saldırıları yine hukuk önleyecektir; bunu herkes böyle bilsin.

“Temennim tutuklama yapılmaması”

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu: “Burada, muhalefetten öç alma, muhalefeti susturma gibi bir durum yok. Hiçbir hükümet de bunu yapamaz. Elinde delil olmadan bunu yapamaz. Yaparsa sonunda olay çıkar. Temennim; çok darda kalınmadıysa, şüphelinin kaçma veya delilleri karatma olasılığı yoksa tutuklama yapılmaması.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*