Hayatımızın bir parçası olan mobil teknoloj sağlıklı mı?

Hayatımızın bir parçası olan mobil teknoloj sağlıklı mı? .9813
  • Giriş : 26.07.2007 / 19:11:00

Cep telefonlarının anksiyeti bozukluğu gibi hastalıklara neden olduğu iddiası çürütüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak cep telefonlarının sağlığa zararları tartışması biteceğe benzemiyor.

İngiltere’de cep telefonlarının kendilerinde bulantı, anksiyeti bozukluğu ve yorgunluk yaptığını öne süren insanlar üzerinde 3 yıldır süren araştırma sonuçlandı. İngiliz hükümetine bağlı Çevre Sağlık Kurumu’nun yaptırdığı Essex Üniversitesi’ne yaptırdığı araştırmada cep telefonlarının bu tür rahatsızlıklara neden olmadığı bu şikayet sahiplerinin psikolojik durumlardan etkilendiği tespit edildi.

Cep telefonlarının vücudun çeşitli bölgelerine zarar verdiği şeklinde sonuç veren yüzlerce araştırmanın aksine bir sonucun çıktığı son araştırma tüketici tarafından inandırıcı bulunmadı. Professor Elaine Fox, deneye katılanlardan 12 kişinin bu tip rahatsızlıklardan deney dışı bırakıldığını bu durumun da tamamen psikolojik olduğunu hiç kimse de gerçekçi semptomlar görülmediğini savundu.

Fox, “ Eğer gerçekten bir şeyin var olduğuna inanırsanız. Onu varmış gibi hissedersiniz. Telefonların alerjiye veyahut anksiyeti bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olduğu iddiası tamamen halk arasında yayılmış bir mitten ibarettir” dedi.

CEP TELEFONLARI KANSER YAPAR MI ?

Cep telefonları nispeten yeni bir teknoloji olduğu için cep telefonundan ve baz istasyonlarından yayılan radyasyonun insan sağlığına ne kadar zarar verip vermediği üzerinde çeşitli tartışmalar sürüyor. GSM şirketleri ellerinden geldiği kadar mobil telefonların sağlığa zararlı olduğuna dair haberlerin yayılmasını önlemeye çalışıyor. İngiltere’de yapılan son araştırma Essex Üniversitesi tarafından güvenilir bilim adamlarınca yapılmış olsa da cep telefonunun sağlığa etkileri konusundaki şüpheler ve ortaya konan bazı somut veriler uzun süre tartışılacağa benziyor.

Onkoloji enstitülerinde yapılan labaratuvar çalışmalarında cep telefonlarının yaydığı radyasyonun kansere yol açtığı şimdiye kadar bilimsel olarak kanıtlanamamış veya istatistiki olarak gösterilememiştir. Çalışmalar hâlâ sürmektedir.
Çok yüksek radyasyon seviyelerinin insanlarda zararlı etkilere neden olduğu bilinmektedir. Ancak burada sözü edilen "yüksek radyasyon seviyesi" ile cep telefonları değil çok güçlü UHF/VHF televizyon vericileri, FM radyo vericileri ve radarlar kastedilmektedir. En çok korkulması gerekenler bunlardır.

Örneğin İstanbul Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nın UHF/VHF televizyon vericilerinin bulunduğu Çamlıca'da yaptığı çalışmalarda bu radyasyonun etkisi altında yaşayan insanların vücut sıcaklıklarının 2 derece daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Oysa cep telefonuyla yapılan görüşmelerde eğer konuşma süresi 6 dakikayı geçmişse, sadece telefonun en yakın etkilediği kulak çevresindeki ve beyindeki dokularda yalnızca 0.5 derecelik bir sıcaklık artışı meydana gelir. 6 dakikadan daha kısa süren görüşmelerde böyle bir sıcaklık artışı meydana gelmez.

Vücut ısısının yarım derece artması ile kanser arasında bir ilişki yoktur. Sıcaklık artışının vücuda hangi olumsuz etkileri olduğu henüz bilinmemektedir. Belki de vücudun dengesini bozuyor diye düşünülebilir. Fakat ortada cep telefonuyla meydana geldiği kanıtlanabilmiş başka bir hastalık da yoktur.

BİLAL TURHAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious