Hayatın sırrını kaşfettik mi?

Hayatın sırrını kaşfettik mi?.12452
  • Giriş : 26.11.2007 / 16:11:00

Katil doğulur mu, olunur mu? İşte bunun cevabı "GENOM"da saklı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Francis Crick, 28 Şubat 1953’te DNA’nın yapısını çözdüğünde şöyle demişti: “Hayatın sırrını keşfettik.”

Ancak bu sırrın ne olduğunu anlamamız uzun bir süre daha alacak, yüzyılımızın en önemli bilim dallarından birisi genetik olacak.

SIRLAR ORTAYA DÖKÜLÜYOR

İnsan genomu, 23 çift kromozomdan oluşan bir pakettir. Matt Ridley bu paketi açıyor ve ortaya dökülen ama genetik dilinde yazılmış pek çok sırrı bizim anlayacağımız bir dile tercüme ediyor.

İnsan genomunda “genetikçe” yazılmış bu “yazılar” aslında türümüzün biyolojik tarihinin kaydını, başka bir deyişle otobiyografisini oluşturuyor. Kökenlerimiz, evrimimiz, doğamız ve zihnimiz hakkında çarpıcı bilgiler veren yazar Matt Ridley, yepyeni soruların ve yepyeni cevapların eşiğinde bir kuşak oluşumuza dikkat çekiyor.

CİNAYETİ GENLERİMİZ Mİ İŞLETİYOR?

Genetik mirasımız kaderimiz mi? Yoksa genetik determinizm bir mitten mi ibaret? Bir katilin işlediği cinayetin sorumluluğu ailesindeki genlere yüklenebilir mi? Yoksa işimize gelmediğinde özgür irade sahibi olmaktan vazgeçmeye hemen hazır bir tür müyüz? Gen tedavisinden mucizeler beklememiz ne kadar gerçekçi?

Genom’da merak ettiğiniz bu ve benzeri pek çok soruya yanıt bulacaksınız. Genom’u okudukça şempanzelerle genetik benzerliğimizin %98 olması en azından bazılarımızın onuruna daha az dokunacak gibi görünüyor.

Yazar: Matt Ridley
Eser: Genom: Bir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi.
Çevirmenler: Mehmet Doğan, Nıvart Taşçı
I. Hamur, 394 sayfa.
Boyut: 21x13,5 cm
ISBN: 978-975-6193-77-8
Etiket Fiyatı: 25ytl

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious