Hayatınızdaki riskleri azaltın

Hayatınızdaki riskleri azaltın.8244
  • Giriş : 05.10.2007 / 13:20:00

Sigara, sağlıksız beslenme, aşırı yorgunluk ve stres... Sizi kansere adım adım yaklaştıran bu risk faktörlerinden bir an önce uzaklaşın...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Günümüzde hızla yaygınlaşan kanser hastalığına karşı genetik, çevre koşulları gibi bazı nedenleri değiştiremeseniz de yaşam şeklinizde bazı noktalara dikkat ederek, riski azaltmaya çalışabilirsiniz.
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı da konuyla ilgili önemli hususlara dikkat çekiyor...
Kanser hastalığından korunma için; pişirme, içme ve bebek maması hazırlamada sıcak su musluğu kullanılmamalı. Musluk 6 saat ve üzeri kullanılmamışsa, suyu akıtarak kullanmalı.
Yemekler kızartma yöntemi yerine haşlanmalı veya buharda pişirilmeli, kimyasal koruyuculu hazır yiyecekler yerine doğal besinler tercih edilmeli.
Düzenli olarak süt veya süt ürünleri tüketilmeli. Mangal gibi ateşte pişirme yöntemi tercih edilmemeli.

TELEVİZYONUN BAŞINDAN KALKIN
Kapalı ortamda; sigara dumanı, soba ve benzeri ısıtıcılar, boya malzemeleri, bina yapı malzemeleri, halı, parke gibi döşemeler, temizlik malzemeleri hava kirleticileri içinde yer aldığından kaçınılması gerekiyor. Yine, böcek öldürücülerden kaçınılmalı, bu mümkün değilse kullanılan ortama belli bir süre girilmemeli.
Radyasyon; cilt, akciğer, kan, kemik, karaciğer, meme, rahim ağzı, tiroid ve kemik iliği gibi bir çok kanser türüne yol açıyor. Bu nedenle, radyolojik tetkikler ancak doktor tavsiyesi alarak yaptırılmalı. Bebek ve çocuklar televizyon, bilgisayar gibi radyasyon yayan cihazlardan uzak tutulmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious