Hayatlarında ilk defa aşı oldular

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından organize edilen ve Türkiye'nin belirli bölgelerinde 15-49 yaşları arası bayanlara yapılan difteri tetanos aşı uygulaması Van'ın Bahçesaray ilçesinde de başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hayatlarında ilk defa aşı ile tanışan bayanların ağlaması ilginç görüntülere sahne oldu. Güneybakmaz köyünde bazı bayanların aşı olmamak için saklanmaları ve bazılarının ise, ilkokul çocukları gibi kaçtıkları gözlemlendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 2004 yılında açılan Hizan yolunun faaliyete geçmesiyle Bahçesaray'ın dünya ile 12 ay bağlantısı sağlanmış oldu. Hizan yolu ulaşıma açılmadan önce ilçenin 2985 rakımlı Karabet Geçidi'nde 10 metreyi geçen kar yüzünden 6 ay boyunca ulaşım Van ile sağlanmıyordu. Bundan dolayı eğitimci ve sağlıkçıların korkulu rüyası haline gelen Bahçesaray'a kimse gitmek istemiyordu. Van'da kura çekimi yapılırken, görev yeri Bahçesaray çıktığında tekrar memleketlerine dönen öğretmen, hemşire veya sağlık görevlisi olurdu.

Güneybakmaz köyü de bunlardan biri. İlk defa hemşireleri köylerinde gören köylü halkı sevinç gösterisi yaparken, ilk defa aşı olaçak bayanlar hemşirelerin enjektörlerine bakarak ağladıkları görüldü. Kollarında enjektörü gören bayanlar, bağırmaları ve ağlamaları ise, bazı kadınların çocuklar gibi kaçmalarına neden oldu.

Güneybakmaz köyünde oturan Cengiz Şatır, köylerine ilk defa sağlık memurların geldiğini ve bayanların ise hayatlarında ilk defa aşı olduklarını söyledi.

Birinci turu 24 Nisan - 24 Mayıs arası yapılmakta olan tetanos aşı günlerinin devam ettiğini belirten Van Sağlık İl Müdürü Dr Ahmet Özer, "Ulaşılmayacak bayan kalmayacaktır. Bu güne kadar doğum öncesi ulaşılmadık çok sayıda bayanımız vardı. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık bakanlığımız tarafından ilimizde bayanların tatonoz aşısı yapılması gerektiği ortaya çıktı. Bence iyi bir isabet." dedi.

İlk defa aşıyla tanışan Bahçesaraylı bayanların korkarak ağlamalarını ise Sağlık Müdürü Özer, sağlık ile buluşmanın sevinç göz yaşları olarak değerlendirdi.

Aşı ekiplerinin köylerde bir çok sıkıntılarla karşılaştıklarını ifade eden Dr Özer, " Aşı ekipleri gittiği köylerde daha çok ev önlerinde bulunan hayvanlardan dolayı bayanlara ulaşamıyor. Bayanların tarlaya veya pancar toplamaya çıkmalarıda büyük bir etken, aşı ekipleri olumsuz hava şartlarına rağmen tüm bayanlara ulaşmaya çalışıyor.Özellikle bayanların bir kısmının sadece korktukları için aşıya direnç gösteriyorlar" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious