Haydar Aliyev'in adını taşıyan tankere ilk yükleme yapıldı

Haydar Aliyev'in adını taşıyan tankere ilk yükleme yapıldı.12389
  • Giriş : 09.01.2008 / 14:55:00

Merhum Haydar Aliyev'in adını taşıyan 1 milyon 50 varil kapasiteli tankere ilk yükleme törenle yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

(CİHAN)-Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı'nın kurulmasına öncülük eden Azerbaycan eski Devlet Başkanı merhum Haydar Aliyev'in adını taşıyan 1 milyon 50 varil kapasiteli tankere ilk yükleme törenle yapıldı.

Haydar Aliyev Seuzmax tankeri, Ceyhan'dan yükleme yapan 343.'üncü tanker oldu ve ilk petrolünü ABD götürecek. 4 Haziran 2006'da Azerbaycan petrolünün dünya pazarına sunulmasına başlanmasıyla birlikte aradan geçen 1,5 yıl içerisinde toplam 275 milyon varil ham petrol pazarlandı.

BTC Ceyhan Haydar Aliyev Deniz Terminali'nde Palmali Group Companies'e ait Haydar Aliyev Seuzmax tankerine düzenlenen törenle ilk yükleme yapıldı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak ve Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abit Şerifov'un katıldığı tören, Haydar Aliyev Deniz Terminali anıtına çelenk konulması ve 2 ülkenin milli marşının söylenmesiyle başladı.

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abit Şerifov, 12 yıl önce çok zor ihtimal olarak görülen ve bazı ülkelerin engelleme girişiminde bulunduğu BTC projesinin Azerbaycan Cumhurbaşkanı merhum Haydar Aliyev'in kararlı tutumuyla hayata geçtiğini söyledi.

Azerbaycan ile Türkiye'yi asırlarca birbirine bağlayacak hat olarak gördükleri BTC'nin Ceyhan'ı enerji bölgesi haline getirdiğini belirten Şerifov, "Azerbaycan gazı Türkiye'ye gitmez deniyordu. Bugün Erzurum'a geldi. Kars - Azerbaycan Demiryolu da yapılmaya başlandı. Bu da yine 2 ülkenin milletlerini asırlarca birbirine bağlayacak bir proje. Türkiye'nin Marmara Boğazı'nda gerçekleştirdiği Marmaray Projesi ile demiryolu bağlandığında Azerbaycan Avrupa'ya Avrupa da Türkiye üzerinden Çin ve Japonya'ya açılacak." dedi.

Şerifov, Ceyhan'da yıllık 20 milyon varil kapasiteli rafineri yapmak için mutabakata vardıklarını da sözlerine ekledi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak da petrol boru hattının aynı zamanda güvenlik koridoru olduğunu belirterek Azerbaycan ile Türkiye'nin gücünü birleştirdiğinde ulaşamayacağı hedef olmadığını kaydetti.

Türkiye'nin düşman değil dost kazanan bir ülke olarak bölgesinde hareket ettiğini belirten Bakan Özak, "2002'de Avrupa'da 12. büyük ekonomiye sahipken bugün 6. büyük ekonomiye sahibiz. Bunu petrolün 20 dolardan 100 dolara çıkmasına rağmen gerçekleştirdik." dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Özak, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şerifov, Adana Valisi İlhan Atış, Palmali Group ile Bill ve Botaş yetkilileri önce tankerin içinde yer alan Haydar Aliyev müzesinin açılışını yaptı. Özak, Şerifov ve diğer yetkililer daha sonra iskeleye geçerek Haydar Aliyev Seuzmax tankerine petrol yüklenmesini izledi.

Azerbaycan petrolünü Ceyhan'dan dünya pazarına 630 bin, 1 milyon 50 bin ve 2 milyon varil kapasiteli tankerler taşıyor. Palmali Group Companies'e ait Haydar Aliyev Seuzmax Tankeri 1 milyon 50 bin varil kapasiteli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious