Haydar Baş: "Hükümet milletten özür dilesin"

Haydar Baş:
  • Giriş : 27.05.2008 / 17:59:00
  • Güncelleme : 27.05.2008 / 18:26:20

BTP Genel Başkanı Baş, AB ve ABD, Türkiye’ye sanki bir kabile devletiymiş gibi muamele ediyor” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Doğu Anadolu bölge toplantısı Elazığ’da yapıldı. Elazığ’da yörenin halk oyunlarıyla karşılan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, burada kapatma davasının ardından hükümet ve yargı arasında başlayan gerginliği değerlendirdi. BTP Genel Başkanı, hükümetin yargıyı tehdit eden AB yetkilileri yerine Türk yargısına cevap vermesini eleştirdi. “Kapatma davası Türkiye’nin bir iç meselesidir” diyen Prof. Dr. Baş, “Avrupa ve ABD Türkiye’ye sanki bir kabile devletiymiş gibi muamele ediyor” dedi.

AB müdahale edince iyi, yargı edince kötü

Hükümetin Yargıtay ve Danıştay’dan gelen bildirilere verdiği sert tepkiye dikkat çeken Prof. Dr. Haydar Baş, AB yetkililerinin Türk yargısına aba altından sopa gösteren açıklamalarını hatırlattı. Prof. Dr. Baş, şunları söyledi:

Avrupa hukuka müdahale ediyor, bu müdahale olmuyor. AB; anayasaya, Anayasa Mahkemesi’ne müdahale ediyor, bu müdahale olmuyor. ABD, Anayasa Mahkemesi’ne müdahale ediyor, bu da müdahale olmuyor. Kim müdahale ediyor? Yargıtay müdahale ediyor, Danıştay müdahale ediyor. İnsaf! Bu durum Türkiye’nin maalesef bağımsızlığını kaybettiği ve en mahrem meselelerine dahi ecnebilerin müdahale ettiği bir konuma geldiğinin çok açık ve net bir ispatıdır. Evet, bu partinin kapatılma davası yanlış olabilir, doğrudur. Doğru olabilir, o da doğrudur. Ama bu bizim meselemizdir. Hiçbir devleti ilgilendirmez bu. Anlatabildim mi? Hele sen en üst mahkemeyi etki altına alıp onun kararını yönlendirecek nitelikte, “e ben şu birliğim, Avrupa Birliği’yim söz söyleme hakkına sahibim” dersen işte orada çuvallarsın.”

Hükümet AB ve ABD’ye cevap vermeliydi

AKP hükümetinin AB ve ABD’nin müdahalelerine hiçbir tepki göstermeyip Türk yargı kurumlarına tepki göstermesini eleştiren BTP Genel Başkanı, şöyle konuştu: “Bugün Yargıtay’a, Danıştay’a, Rektörler Kuruluna cevap veren iktidar, devlete sahip çıkarak Avrupa Birliğine ve ABD’ye cevap vermeliydi. Demeliydi ki, ‘arkadaş bu bizim iç meselemiz. Doğru, biz de hazmedemiyoruz. Ama bu bizim davamız. Aile problemimiz, aile meselemiz. Bu haklı oldu, haksız oldu neticede bir mahkeme var. Bunun neticesi bir belli olsun. Size burada söz düşmez’ demesi gerekmez miydi?”

Milli irade diye bir şey kalmamıştır

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, hükümetin yargıda reform taslağını kendi milletvekillerine bir göstermeden Avrupa Birliği’ne sunmasına da tepki gösterdi. Hukukumuzu AB tesis ettikten sonra ülkede irade diye bir şey kalmaz diyen Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: “Sayın Adalet Bakanı yargıda reform taslağını Olli Rehn’e veriyor. Şu işe bak. Ondan sonra milli irade hâkim, nereye havaya. Yahu benim hukukumu Avrupa Birliği tesis ettikten sonra ben de irade diye bir şey kalmamıştır. Anlaşıldı mı? Bu irade kime aittir? Bu projeyi ortaya koyanlara aittir. Bence bu büyük bir cinayettir ve vahim bir yanlıştır.”

Hükümet milletten özür dilemeliydi

Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye gündeminin ilk sırasını meşgul eden AKP– yargı gerginliği üzerindeki açıklamalarında hükümete şöyle çağrıda bulundu: “AKP iktidarının sadece Adalet Bakanlığı nezdinde değil, bütün kurum ve kuruluşlarında nadim olarak, “Biz yanlış yaptık. Yüze milletimizden özür dileriz. Zira bu millet bize yüzde 47 gibi hiç kimsenin beklemediği fevkalade bir ihsanda bulunmuştur. O halde biz onun iradesini Avrupa Birliğinin iradesine ram edip, orada vagonluk yapamayız” demesi lazım. Ama maalesef bu olgun tutumu bunlarda şu ana kadar göremedik.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious