Haydar Baş'dan Papa ziyaretine eleştiri

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş, Papa 16. Benedict'in İstanbul ziyareti sırasında Katolik ve Ortodoks kiliseleri arasında imzalanan belgenin içeriğinin kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BTP, 'Bağımsız Türkiye' mitinglerinden üçüncüsünü Ankara Tandoğan Meydanı'nda gerçekleştirdi. Yaklaşık 5 bin kişinin izlediği mitigde partililere seslenen Genel Başkan Haydar Baş, Papa'nın ziyaretinde alınan olağanüstü güvenlik önlemlerini eleştirdi. Türkiye'ye gelen çok önemli devlet başkanlarının ziyareti sırasında bile bu denli güvenlik önlemleri alınmadığını vurgulayan Haydar Baş, Papa'nın Müslümanları terörist olarak gördüğü için abartılı güvenlik önlemi istediğini, hükümetin de bu isteği yerine getirdiğini söyledi. Papa'nın bu düşüncesinde büyük bir yanılgı içinde olduğunu dile getiren Baş, "Sen Papa, bu büyük milleti gördüğün zaman secdeye kapanıp şükür secdesi yapman gerekirdi" diye konuştu.

Papa'nın Fener Rum Patrikanesi'ni ziyareti sırasında imzalanan belgenin Türkçe çevirisinin yapılarak kamuoyuna açıklanmasını isteyen Haydar Baş, Papa ve Patrik'in bu belgeyle Doğu Roma imparatorluğunu yeniden canlandırmanın alt yapısını hazırladığını savundu. İki kilise arasında varılan mütabakatı 'Haçlı İttifakı' olarak niteleyen Haydar Baş, "Bizans'ın temelleri resmen atıldı, Doğu Roma yeniden canlandırılıyor" dedi. Haydar Baş, Atatürk'ün Fener Rum Partikhanesi için 'Fitne Yuvası' dediğini iddia etti.

İktidara geldiklerinde yapacağı icraatler hakkında bilgi veren Haydar Baş, asgari ücreti 2 bin YTL'ye çıkaracaklarını, tüm ev kadınlarına maaş verileceğini, her eve bedava enerji verileceğini, faizsiz evlenme kredisi verileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious