'Haydar' kod adlı PKK'lı itirafçının Karayılan iddiası

'Haydar' kod adlı PKK'lı itirafçının Karayılan iddiası.16122
  • Giriş : 24.02.2008 / 07:35:00
  • Güncelleme : 24.02.2008 / 00:34:18

Teslim olan K.Ö, ifadesinde Murat Karayılan ile Fehman Hüseyin arasında yaşananları anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hakkari Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü PKK üyesi ''Haydar'' kod adlı K.Ö'nün, 19 Şubat'ta Çukurca ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olduğu anımsatılarak, İlçe Jandarma Komutanlığında ifadesinin alındığı belirtildi.

Yaşadığı ailevi sorunlar nedeniyle Kasım 2004'te terör örgütüne katıldığını söyleyen K.Ö'nün ifadesinde, terör örgütünde ilk günden itibaren kendisine daha önce anlatılandan farklı bir ortamla karşılaştığını, örgütün sözde lider kadrosunun, her teröristin birbirine şüpheyle yaklaşmasını sağlayacak bir sistem oluşturduğunu ve bu nedenle herkesin karşısındakini ajan olarak gördüğünü itiraf etti.

Bu şekilde yürütülen sistemle örgüt içerisindeki yoz ve çarpık ilişkilerin tarşılmasının ve örgütten toplu kopmaların önüne geçilmeye çalışıldığını anlatan K.Ö, ifadesinde şunlara yer verdi: ''Örgüt mensupları aileleri ile yüz yüze görüşme olanağı bulamadığı için nadiren telefonla görüşme yapabilmekteler. Ancak güvensizliğe bağlı olarak telefonlar dinlenmekte ve yapılan görüşmeler en az 2 örgüt mensubu tarafından takip edilmektedir.

Terör örgütü içerisinde 'Cemal' kod adlı Murat Karayılan ile 'Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin arasındaki liderlik çatışması örgütü ikiye bölmüştür. Türkiye'den PKK'ya katılan örgüt üyeleri ile Suriye kökenli örgüt mensupları arasında buna bağlı olarak hizipleşmeler yaşanmaktadır.'' İfadesinde, terör örgütünün sözde eşitlikçi ve özgürlükçü bir ideoloji benimsediğini söyleyen K.Ö, gerçekte ise üst düzey örgüt mensuplarının bolluk ve refah içerisinde yaşadığını, alt düzeydeki örgüt üyelerinin ise en ufak ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlandığını bildirdi.

K.Ö, terör örgütünün, uyuşturucu ticareti başta olmak üzere elde ettiği tüm gelirlerin örgütün üst düzey yöneticileri tarafından kendi aileleri ve çevrelerine aktarıldığını da dile getirdi. Açıklamada, terör örgütü PKK'daki çözülme ve teslim olmaların devam ettiği belirtilerek, konuyla ilgili çalışmaların kararlılıkla ve aralıksız sürdürüldüğü kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious