'Haydi Kadınlar Siyasete' Projesi

'Haydi Kadınlar Siyasete' Projesi.16614
  • Giriş : 15.01.2008 / 13:24:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 04:30:36

Kadınlar artık aktif siyasette daha çok yer alacak. Çünkü bunun için eğitim alıyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yerel Gündem 21 Kadın Meclisi Kadın ve Siyaset Çalışma Grubu kadınların siyasal alanda var olmaları ve kadınların demokratik siyasete katılımını sağlamak amacıyla bir proje hazırladı.

'Kadın ve Siyaset' konulu proje "Demokratik Eşitlikçi Bir Toplum Yaratabilmek İçin Haydi Kadınlar Siyasete" sloganıyla yola çıktı. GABB Konukevi’nde verilen kokteyle DTP Eşgenel Başkanı Emine Ayna, DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Yazar Suzan Samancı ile çok sayıda kadın örgütü temsilcileri katıldı.

AMAÇ KADINLARIN SİYASETE KATILIMINI SAĞLAMAK

Yerel Gündem 21 Kadın ve Siyaset Ana Çalışma Grubu Dönem Sözcüsü Semra Azizoğlu projenin temel amacının kadınların siyasete katılımını sağlamak olduğunu ve onları bu konuda eğitmek olduğunu söyledi.

8 AYLIK BİR PROJE

İlk önce 100 kadınla taleplere dönük yürütülecek anket çalışmasının ardından hayata geçirilecek projeden 11 kadın sorumlu olacak.

Sekiz aylık bir süreyi kapsayan projenin amaçları konusunda bilgi veren Semra Azizoğlu, kadınların siyasette var olmalarını hedeflediklerini ve buna ulaşmak için ilk etapta 90 kadına bir dizi eğitim çalışması vereceklerini ifade etti.

AYNA: SİYASET YAŞAMI ŞEKİLLENDİRİR

DTP Eşgenel Başkanı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna kadınların söz hakkına sahip olması, beyninden geçenleri hayatta yer bulması için siyasette yer almak zorunda olduklarını söyledi. Ayna “Siyaset yaşamı şekillendirir. Diyarbakır’da kadınların siyasetle ilgilenmelerini daha çok önemsiyorum. Projenin sürdürülebilir olması için sertifikalarınızı duvara asıp kenara çekilmeyin. Kadının barışçıllığı ile yaşama şekil vermeye devam edin.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious