'Haydi Kızlar Okula'

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Yasemin, Pınar, Berivan. Üçünün de ortak özelliği Milli Eğitim Bakanlığı'nın UNICEF işbirliğinde yürüttüğü "Haydi Kızlar Okula" kampanyasıyla okuma-yazmayı öğrenmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okula geç başlayan ve okuma ümitlerini yitiren Aslan'ın yardımına İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde kampanyayı yürüten ilgililer yetişmiş.

Bütün anne-babaların kız çocuklarını okula göndermelerini isteyen Aslan, "Bende okumayı-yazmayı bilmiyordum. Ama şimdi okula gidiyorum. Ve çok mutluyum." diyor.

Şanlıurfalı bir ailen çocuğu olan Berivan Çiftçi'de (11) aynı kaderi paylaşanlardan. Aynı okulun 3. sınıf öğrencisi Çiftçi, okumayı çok sevdiğini ve doktor olmak istediğini belirtti.

Bitlisli bir anne-babanın kızı olan Pınar Tarhan (10) ise ailesinin bilmediği nedenlerden okumasını karşı çıktığını anlatıyor. Okumayı-yazmayı çok sevdiğini anlatan Tahran, "Cahil kalmaktan kurtuldum." sözleriyle düşüncelerini yansıttı.

"Haydi Kızlar Kızlar Okula" kampanyası ile yapılan çalışmalarla Seyhan İlçesi Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu ile Yüreğir İlçesi İmadettin Levent İlköğretim Okulu'nda eğitime kazandırılan kız çocukları Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda bir program düzenledi.

Vali Yardımcısı İsmail Korkmaz, İlköğretim Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Şahin, 60 ilin Milli Eğitim Müdürü, ailelerin ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte kız çocukları hazırladıkları tiyatro ile kendi hayatlarını oynadı.

Doğu ve Güneydoğu'da anne-babaların neden kız çocuklarını okula göndermediklerini çarpıcı bir şekilde sahneleyen öğrenciler katılımcılardan yoğun alkış aldı. Halk oyunları, şarkı-türkü ve şiirlerle renklenen organizasyonda konuşan Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu 6. Sınıf Öğrencisi Güneş Çetin, yaz tatilinde annesinin kendisini okula göndermediğini dile getirdi. Okula adım atamadığı günlerde çok üzüldüğüne dikkat çeken Çetin, "Arkadaşlarımızın ve öğretmenlerimin fotoğraflarına bakarak, 'İnşallah bir gün okula dönerim.' derdim. Yetkililere bir mektup, yazarak, durumu anlattım. Şimdi bu amacıma ulaştım. Çok sevinçliyim." şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Attila Gülsar'da "Haydi Kızlar Okula" kampanyasıyla 3 yılda 47 bin 26 hane ziyaret edilerek 2 bin 668'i kız, bin 448'i erkek toplam 4 bin 116 öğrencinin yeniden okulla kazandırdıklarını anlattı.

"Daha işimiz bitmedi." diyen Gülsar, bu çalışmalarda 284 yönetici ve öğretmenin görev aldığını aktardı.

Projeye sivil toplum kuruluşları ile hayırseverlerinde destek verdiğine işaret eden Gülsar, Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu'nda kazandırılan öğrenciler arasında oluşturulan 12 kişilik folklor ekibinin ilde yapılan okullararası folkor yarışmasında üçücüncü olduğu bilgisini verdi. Aktivitede kampanyada emeği geçen yöneticelere plaket ve takdir belgeleri verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious