Hayır yemeği vermek köylerde bir yarış haline geldi

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Balıkesir'in Bigadiç ilçesine bağlı köylerde, hayır yemeğe vermek adeta bir yarış haline geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlçe ve köylerinde "hayır" ismiyle yapılan en yaygın faaliyetlerden irisi yemek vermek. Yemek hayrında bir köy, Bigadiç ve diğer köyleri davet ediyor.

Masrafı köylülerden hane başına alınıyor. Ayrıca halkın topluca yaptığı hayırlar var. Bigadiç Müftüsü Veyis Polat, ''Halkımızın hayır yapması güzel ama maalesef bunu köylüler, 'Diğer köyler yaptı, biz de yapalım' şekline dönüştürüyor.

Bu yüzden hayırdan çok panayır havası hakim oluyor. Bir türbede hayır yapılıp diğer köylere yemek verilmesi hurafeden öteye geçemiyor. Gelecek nesillere de yanlış örnek oluyor. Bu konuda köylerimizde çalışmalarımız var." dedi.

Müftülük olarak köylere gidip hayrın sadece yemekten ibaret olmadığını, Mevlit gibi faaliyetler de yapılması gerektiğini anlattıklarını belirten Müftü Polat, "Gelecek nesillerin bu yanlışlıklara düşmemesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Köylerimiz de bu konuda yavaş yavaş duyarlı olmaya başladı. Önemli olanın, hayır yemeklerinin yardıma muhtaç kimselere ulaşması olduğunu vurguluyoruz." şeklinde konuştu.


Yemek davetlerinde ciddi miktarda harcama yapıldığına da değinen Polat, hayırları ve diğer yardımları yurt ve okul gibi eğitim kurumlarına yapmalarını önerdiklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious