Hayırsever'den eğitime dev destek!

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Hayırsever desteği ile gün geçtikçe büyüyen Kayseri Erciyes Üniversitesi'ne, 10 milyon YTL'ye 4 yeni bina daha yapılacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hayırsever Dedeman, Tatar ve Kantarcı aileleri ile TES-İŞ Sendikası tarafından üniversite bünyesinde önem arz eden bazı servislerin açılması amacıyla yeni binaların kısa sürede inşa edileceği duyuruldu.

Hayırsever destekleri ile ilgili açıklama yapan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş, bugüne kadar üniversitelerine hayırsever desteğinin 80 milyon dolara ulaştığını hatırlatarak, desteğin artarak devam ettiğini kaydetti.

Hayırseverlerle yapılan görüşmelerde üniversiteye 10 milyon YTL tutarında 4 yeni binayı daha yapılacağını belirten Utaş, Dedeman ailesinin daha önce yaptırdığı Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesi yanına Kemik İliği Nakli Hastanesi yaptıracağını söyledi. Utaş, Mehmet Tatar ailesinin daha önce yaptırdığı Diş Hekimliği Fakültesi binasının yanına Ağız ve Diş Cerrahisi Merkezi binası, Kantarcı ailesinin merhum Zafer Kantarcı adına Erciyes Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi binası yaptıracağını belirtti. TES-İŞ Sendikasının da Veteriner Fakültesi binasını yaptıracağı açıklandı. Utaş, TES-İŞ tarafından yaptırılacak fakülte binasının 5 milyon YTL'ye mal olacağını ve 4 binanın toplam maliyetinin ise 10 milyon YTL'yi bulacağını ifade etti.

Utaş, bu binaların temellerini dışişleri bakanı Abdullah Gül'ün de katılacağı bir törenle atılacağını belirterek, "Üniversitemize hayırseverlerin yaptığı bağışların toplamı 80 milyon dolara yaklaştı. Daha sırada bekleyen hayırseverler var. Mayıs ayında bu 4 binanın temelini Dışişleri Bakanımız ve Başbakan Yardımcımız Abdullah Gül'ün katılacağı törenle atmayı planlıyoruz. Bakanımız ne zaman gelirse temelleri o zaman atacağız'' dedi.

Türkiye'nin ve dünyanın hiçbir üniversitesinde görülmeyen bağış olayının Erciyes Üniversitesi'nde artarak devam ettiğine de dikkat çeken Utaş, "Bu ayrıcalık Erciyes Üniversitesi'nindir. Bu ayrıcalık, ancak Kayserililere mahsustur'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious