Hayme Ana medeniyeti öğretti

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan: "Kadınlara taciz noktasındaki yaklaşımları lanetliyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kütahya'da geleneksel Hayme Ana Şenlikleri'nde yaptığı konuşmada, kadın haklarına dersin bu medeniyetten çıkacağını belirterek, "Kadınlara taciz noktasındaki yaklaşımları lanetliyoruz" dedi.
Bu yıl 725. yıldönümü kutlanan Hayme Ana Şenlikleri'ne katılan ve bundan sonra da devlet olarak en üst düzeyde buraya ilgi gösterilmesi için geleneksel hale getireceklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin babaannesi, Ertuğrul Gazi'nin annesi Hayme Ana'nın obadan devlete giden yolda büyük rol üstlendiğini söyledi.

Eşi Emine Erdoğan'la birlikte Hayme Ana ve Göç Şenliği'ne katılmak üzere Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba Köyü'ne gelen Erdoğan, Hayme Ana Türbesi'ni ziyaretin ardından tören alanına geçerek vatandaşlara hitap etti. Burada yörük çadırlarını da ziyaret eden Erdoğan, Hayme Ana'nın Anadolu'da inşa edilen kültür ve medeniyetin en önemli unsurlarından biri olduğunu vurguladı. Bugünü ve geleceği şekillendirmek için tarihi birikimin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Başbakan Erdoğan, geçmişiyle bağlarını koparmış milletlerin geleceklerinin de olmayacağını söyledi. "Onun için de geçmişimizle geleceğimiz arasındaki köprüleri daha da sağlamlaştırmak, bizi biz yapan değerlere sahip çıkmak, milletçe hafızamızı, tarih şuurumuzu canlı tutmak zorundayız" diyen Erdoğan, Hayme Ana'nın fedakarlık ve bilgelik timsali bir insan olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "O, bize obadan devlete geçmeyi öğretti. Tarihimize yön veren Osmanlı Devleti'nin kurucuları Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi'yi yetiştiren, bu gönül zenginliğini devlet bilgeliğini çok iyi kavramaya, bununla ufkumuzu geliştirmeye bugün daha fazla ihtiyacımız var. Yarın daha fazlasıyla olacak. Elbette sadece geçmişi anmakla kalmayacağız. Tarihte farklı inanç ve kültürden pek çok insanı şefkatle kucakladığımız gibi bugün de adaletin, barışın ve kardeşliğin bayrağını yükseltmeye devam edeceğiz."

Herkesin Hayme Ana'nın evlatları olarak bir Ertuğrul Gazi, bir Osman Gazi olabilme gayreti içinde bulunduğuna inandığını aktaran Erdoğan, "Her zaman bu sorumluluk duygusu içinde hareket ederek Hayme Ana'nın oğlu Ertuğrul Gazi'ye verdiği şu öğütleri hatırlayacağız: (Oğul, boyundan soyundan olsun olmasın, insanlara adil davran. Adaletten ayrılma ki, insanların birlik ve dirlik kazansın. Yurdunda, obanda herkes gezsin. Ululuk isteyen töreden ayrılmasın. Bu dünya bir oturma yeri değildir. Yapacağın iyi ve doğru işlerle insanların hizmetinde bulunursan ancak iftihar edebilirsin. Yüreğinden inancı, ağzından duayı, davranışlarından fazileti hiç eksik etme. Bir de sabırlı ol, oğul. Ekşi koruk sabırla tatlı üzüm olur.)"

"Kadın haklarına ders bu medeniyetten çıkar" diyen Erdoğan, "Tüm ülkemizde en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine, özellikle kadınlara taciz noktasındaki yaklaşımları lanetliyoruz. El ele omuz omuza bir bütün olarak medeniyetimizi geleceğe çok daha güçlü bir şekilde taşıyacağız. Medeniyetimizin mayası, öyle güçlü ki, bizi öyle güçlü bağlarla birbirine bağlamış ki, bu yönde devam edersek üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk hiçbir engel yoktur." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'a konuşmasının ardından Domaniç Belediye Başkanı Yakup Yardımcı tarafından bir çadır maketi hediye edildi. Erdoğan, daha sonra şenlik geçişini protokol ile birlikte izledi. Törenin ardından karma resim sergisini gezen Başbakan Erdoğan, Çarşamba Köyü'nde yaptırılan Karaköy İlköğretim Okulu'nu hizmete açarak çocuklara oyuncak dağıttı.

Buradan Domaniç'e geçen Erdoğan, Hayme Ana ve Osman Gazi Anıtı'nın açılışını yaptıktan sonra ilçeden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious