Hayrünnisa Gül askerleri kızdırdı

Hayrünnisa Gül askerleri kızdırdı.8511
  • Giriş : 15.05.2008 / 23:24:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'nün, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in onuruna verilen resmi yemekte kullandığı türban, İngiliz basınının gündeminin ön sıralarındaki yerini korumaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazete, Kraliçe'nin Yeşil Cami ziyareti sırasında ayakkabılarını çıkartıp başörtüsü kullanmasına dikkat çektiği haberinde “Bayan Gül, salı gecesi resmi yemekte İslami başörtüsü giyerek cumhuriyetin askeri liderlerini kızdırdı” diye yazdı.

The Daily Telegraph gazetesi, Kraliçe'nin Bursa ziyaretini değerlendirdiği haberinde geniş bir çapka ve beyaz ayakkabı giyen Kraliçe'nin Yeşil Cami ziyareti sırasında ayakkabılarını çıkartıp başörtüsü kullanmasına vurgu yaptı. Kraliçe'ye Hayrünnisa Gül'ün eşlik ettiğini belirten gazete, Hayrünnisa Gül konusunda şunları yazdı:

“Bayan Gül, salı gecesi, Majestelerinin Türkiye'yi ‘Doğu ile Batı arasındaki bir köprü' olarak nitelendirdiği resmi yemekte İslami bir başörtüsü giyerek cumhuriyetin askeri liderlerini kızdırdı. Ülkenin liderleri, kendilerini Türkiye'nin laik mirasını savuncuları olarak görüyor ve Cumhurbaşkanı'nın eşinin başörtüsü kullanma kararını hiçbir zaman kabul etmedi.”

The Telegraph gazetesi, “Kraliçe, Müslüman tarzı bir başörtüsü giyerek ve çoraplı ayaklarla yürüyerek Türkiye'ye 37 yılda yaptığı ilk resmi ziyaret sırasında ülkenin en önemli camilerinden birini gezdi” diye yazdı.

Kraliçe'nin, “Kadınların başlarını örtmesi ve tüm ziyaretçileri ayakkabılarını çıkartmasını gerektiren İslami kıyafet kuralı”na uyduğuna dikkat çeken gazete, Kraliçe'ye bir Kuran armağan edildiğini de belirtti.

Kraliçe'nin Koza Han'ı gezerken ebru tekniği ile bir ipek mendili dizayn ettiğini de kaydeden gazete, Kraliçe'nin de 250 Türk lira tutarında iki işlenmiş yastığı satın aldığına işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious