Hayrünnisa Gül'den cezaevi ziyareti

  • Giriş : 22.04.2009 / 18:27:00

Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu ve hükümlü anneleriyle birlikte yaşayan çocukları ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanlığının internet sitesindeki habere göre, Hayrünnisa Gül, Ankara'nın Sincan ilçesindeki Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na giderek, kurum yöneticilerinden çalışmaları ve çocuklarla ilgili bilgi aldı.

En küçüğü 2,5 aylık en büyüğü ise 2,5 yaşında olan 13 çocuk ile bir araya gelen Hayrünnisa Gül, çocukların kreşini, tutuklu ve hükümlülerin eğitim atölyelerini gezdi. Atölyelerdeki tutuklu ve hükümlülerle görüşerek sorunlarını dinleyen Gül, eğitimlerini yarım bırakan kadınlardan okula devam etmelerini istedi. Kreşin bazı ihtiyaçlarını da karşılayan Gül, şunları söyledi:

''Daha çok küçükler belki ama tutuklu ya da hükümlü olan anneleriyle beraber burada hayatlarını geçirmek zorundalar. Onlar aslında suçsuz mahkumlar. Maalesef annelerinin cezasına ortak oluyorlar. Yaşıtlarının yaptığı birçok şeyden mahrum kalıyorlar. Gün ışığını bile doya doya yaşayamıyorlar. Tabii ki temennim, suç oranının azalması, hiç kimsenin cezaevine düşmemesidir. Her şeyden önemlisi ise hiçbir evladımızın bu zor şartlarda yaşamak zorunda kalmamasıdır.''

Devletin bu çocuklara en iyi şekilde sahip çıktığını ancak her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini belirten Hayrünnisa Gül, ''Cezaevi ortamının çocukların gelişimine uygun olmadığı ortada. Bu ortamdan etkilenmemeleri, psikolojik olarak yara almamaları mümkün değil. Onları bu süreçte annelerinden ayırmak da doğru değil. Bu nedenle en azından onların hayatlarını kolaylaştırabilir, oyun alanlarını iyileştirebiliriz. Bu noktada ben üzerime düşen görevi yapmaya hazırım. Herkesi de bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum'' dedi.

İnfaz koruma memurları ve kurum çalışanlarıyla da sohbet eden Gül, kurumun fiziki şartlarının iyi olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hayrünnisa Gül, hizmet verenlerin tutuklu ve hükümlülere yaklaşımının da takdirle karşılanması gerektiğini belirterek, herkese teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*