Hayrunnisa Gül'den kabine sitemi

Hayrunnisa Gül'den kabine sitemi.9211
  • Giriş : 18.10.2007 / 10:28:00

Hayrunnisa Gül, Esma Esad'a Nimet Çubukçu'yu "hükümetteki tek kadın bakan" olarak tanıtırken bir konuda duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, TBMM'deki kadın milletvekili sayısının 50'ye çıkmasına sevindiğini, ancak hükümette tek kadın bakan olmasından üzüntü duyduğunu söyledi.

Hayrünnisa Gül, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Ankara ziyareti çerçevesinde dün eşi tarafından Çankaya Köşkü'nde "eşsiz" bir resmi yemek verilirken, Esma Esad'ı Dışişleri Konutu'ndaki yemekli toplantıda ağırladı.

Kadın diplomatlar arttı

Toplantıya Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve TBMM Başkanvekili MHP'li Meral Akşener katılırken, davetli olmasına rağmen TBMM Başkanvekili CHP'li Güldal Mumcu gelmedi.

Gül Esma Esad'a, TBMM'de ilk kez kadın temsili oranında yüzde 9.1'in yakalandığını belirterek, yeni dönemde parlamento ile gurur duyduklarını söyledi.

Gül, Çubukçu'yu "hükümetteki tek kadın bakan" olarak tanıtırken daha fazla kadın bakan olmamasına üzüldüğünü dile getirdi. Büyükelçi Sumru Noyan da Dışişleri Bakanlığı'nda eskiden çok düşük olan kadın diplomat oranının bugün yüzde 50'yi bulduğunu aktardı. Bunun üzerine Esad, eşi Beşar Esad'ın danışman olarak Suriyeli kadın yazar Colette Khoury'i atadığını anımsattı.

Khoury'nin kadın duygularını edebiyatta ön plana aldığını ve Suriye'deki tabuları yıktığını belirten Esad, "Bu atama şaşkınlıkla karşılandı, ancak ben diğer Arap ülkelerine örnek olduğunu düşünüyorum" dedi.

Suriye'de yayımlanan bir dizide erkeğin kadına uyguladığı baskının konu edildiğini ve bunun kendisi dahil Suriyeli kadınları kızdırdığını söyleyen Esad, senaryonun değiştirileceğini de anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious