Hayrünnisa Gül'ün İstanbul manzaralı yüzüğü

Hayrünnisa Gül'ün İstanbul manzaralı yüzüğü.13333
  • Giriş : 08.04.2008 / 11:04:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:28:50

''Bağlar ve Diyalog'' sergisi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde açıldı. Serginin açılışına Hayrünnisa Gül ve Zeynep Babacan da katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Slovakya'nın Ankara Büyükelçiliğinin işbirliği ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayelerinde, Pavol Demes ve Martin Cako'nun ''Bağlar ve Diyalog'' sergisi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde açıldı.

Serginin açılışına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz da katıldı.

Gül'e sergiye girişinde, iki Slovak çocuk, Slovak geleneğinde ''saygı, sevgi ve hoş geldin'' anlamını taşıyan ekmek ve tuz ikram etti.

Ekmeği tuza batırıp yiyen Gül, çocukları öpüp, fotoğraf çektirdi.

Gül, serginin açılışında yaptığı konuşmada, kültürler arası ilişkiler ve ortak bağların günümüzde çok büyük önem kazandığını belirterek, ''medeniyetler beşiği'' Türkiye'nin 2005 yılında ''Medeniyetler İttifakı'' projesine öncülük ettiğini hatırlattı. Bu projenin hedefinin kültürler arası hoşgörü ve işbirliğinin geliştirilmesi olduğunu ifade eden Gül, Avrupa Komisyonu'nun da bu yılı ''Çeşitliliği Birlikte Yaşamak'' sloganıyla ''Avrupa Kültürler Arası Diyalog Yılı'' olarak ilan ettiğini anımsattı.

 

Gül, Slovak sanatçılar Demes ve Cako'nun objektifinden yansıyan karelerin Türkiye ve Slovakya arasındaki tarihi bağları ve ortak kültür mirasını belgelediğini dile getirerek, sanatçıları tebrik etti.

Hayrünnisa Gül, şunları kaydetti:

''Tarih boyunca farklı kültürleri büyük bir ahenkle barış içinde, bir arada yaşatan ülkemizin bu sergiye  sahipliği yapıyor olması bizim için ayrı bir mutluluktur. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Özellikle üstün gayretleriyle bu serginin gerçekleşmesini sağlayan Sayın Büyükelçi ve eşine, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine teşekkür ederim. Bu çalışmaların kültürler arası diyaloğa ve medeniyetler ittifakına katkı sağlaması dileğiyle barış ve hoşgörüyü önemseyen herkesi sergiyi gezmeye davet ediyorum.''

Slovakya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir Rakabçin de desteği ve teşviki için Gül'e teşekkür ederek, sergiyi Türkiye'nin diğer illeri ile Slovakya ve Brüksel'de açmayı planladıklarını söyledi.

Sanatçılar Demes ve Cako, fotoğrafları hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından Büyükelçi Rakabçin, Gül'e çiçek sundu.

Sanatçılarla fotoğraf çektiren Gül de Rakabçin ile sergiyi gezerek, fotoğraflar hakkında bilgi aldı.

Başörtülü ile başı açık iki kadının yan yana fotoğraflandığı bir karede, gazetecilerin ''Ne hissediyorsunuz?'' sorusu üzerine Gül, ''Beraber görüyoruz. Türkiye'nin gerçekleri'' yanıtını verdi.

Hayrünnisa Gül, çıkışta hatıra defterine, ''Ülkemizin tarihi zenginliği, engin hoşgörüsü ve Türk-Slovak halkları arasındaki köklü bağlara ışık tutan bu anlamlı serginin hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutlarım'' diye yazdı.


Sergide, sanatçılar Demes ve Cako'nun Slovakya'daki Osmanlı eserleri ile Türkiye'deki Hristiyanlık eserlerini konu aldığı fotoğraf sergisi, 30 Nisan'a kadar açık kalacak.

Slovakya'da Dışişleri Bakanlığı da yapan fotoğraf sanatçısı Pavol Demes, ilk Cumhurbaşkanı Michal Kovac'ın Dış Politika Danışmanlığı görevinde de bulundu.

Demes, halen German Marshall Fund adlı sivil toplum kuruluşunun Bratislava Ofisi Direktörlüğü'nü yürütüyor.

Martin Cako da Slovakya'nın Ankara Büyükelçiliğinde görevini sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious