Hayvan dışkısından kahve!

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Endonezya’daki adalara özgü bir hayvanın dışkısından elde edilen dünyanın en pahalı kahvesi için rekolte mevsimi başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Endonezya’nın Sumatra ile çevre adalarında yaşayan ve kahve üreticileri tarafından beslenen "Paradoxurus" adlı etobur memelinin dışkısından elde edilen "Kopi Luwak" adlı kahveden bu yıl da yine en fazla 250 kg kadar üretilmesi bekleniyor.

Bölgede Myanmar dilinde "kahve ta’i rahu" (minsk kedisi dışkısı kahvesi) denilen ve 100 gramı 75 dolara satılan kahve, memeli bir hayvan olan Paradoxurus’un yediği kahve çekirdeklerinin daha sonra dışkısından toplanmasıyla elde ediliyor.

Sumatra ve çevre adalarda yaşayan ve kahve üreticileri tarafından beslenen Paradoxurus, kahve ağaçlarındaki en kaliteli çekirdekleri yiyor. Çekirdekler hayvanın midesindeki enzimlerin etkisiyle bir tür fermantasyona uğruyor, ancak hiçbir şekilde erimiyor. Bu kahve çekirdekleri daha sonra dışkı yoluyla dışarı atılıyor. Kahve üreticileri de Paradoxurus’un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak dünyanın en pahalı kahvesini üretiyor. Uzmanlar, kahvenin kalitesini artıran önemli faktörün Paradoxurus’un midesindeki enzimler olduğunu belirtiyorlar. "Kopi Luwak" yılda ancak 250 kilogram kadar üretilebiliyor.

ABD’nin en çok seyredilen programı Oprah Show’a da konu olan "Kopi Luwak" kahvesi üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, dünyanın en değerli kahvesinde diğer kahve çeşitlerine oranla daha az bakteri bulunduğu belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious