Hayvan hırsızlarına suçüstü

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Jandarma ekipleri yaptıkları operasyonla Yeniceabat ve Yunuseli mahallelerinde meydana gelen 4 ayrı hayvan hırsızlığının şüphelilerini, son işlerinde suç üstü yakaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son dönemlerde yaşanan küçük ve büyükbaş hayvan hırsızlıklarının ardından jandarma şüphelileri yakın takibe aldı. Sürekli iz süren jandarma özellikle hayvancılığın yoğun olduğu mahalle ve köylerde pusuya yattı. Osmangazi Jandarma Bölük Komutanlığı ekipleri, önceki gece saat 02.00 sıralarında 34 KIT 14 plakalı bir otomobille Yeniceabat Mahallesi’nde dolaşan iki kişiyi takibe aldı. Sözkonusu otomobili park eden iki kişi, Ali Kaya isimli şahsa ait ahıra girerek 1 adet büyükbaş hayvanı çalmak istedi.

Bu sırada harekete geçen jandarma, M.Ş.E. (50) ve H.Ö. (30) isimli kişileri suçüstü yaparak gözaltına aldı. Çalınmak istenen hayvan jandarma tarafından sahibi Kaya Ali Kaya’ya teslim edilirken, şahıslar gözaltına alındı. kullandıkları otomobilin de 2004 yılında İstanbul Eyüp’ten çalındığı anlaşıldı. Plakasının da sahte olduğu anlaşılan otomobile jandarma tarafından el konuldu. Şüphelilerin, görgü tanıklarının verdiği bilgiler doğrultusunda 15 gün önce yine Kaya Ali Kaya’nın 1 adet büyükbaş hayvanını çaldıkları, bunun dışında Yunuseli Mahallesi’nde meydana gelen 2 adet büyükbaş hayvan ile 17 adet küçükbaş hayvan hırsızlıklarının şüpheli oldukları anlaşıldı. Şüphelilerin yarın Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edilecekleri bildirildi.

Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Murat Arslan şunları söyledi: "Hayvan hırsızlıkları 7-8 kişilik bir çete tarafından organize şekilde yapılıyor. Bu kişiler ilk önce hırsızlık yapmayı planladıkları yerlerde tespitler yapıyorlar. Daha sonra da hırsızlığı gerçekleştiriyorlar. Ayrıca hayvan sahipleri çok düşük fiyatlarda çobanlık yapmak isteyen tanımadıkları kişileri kesinlikle yanlarına almasınlar. Çünkü bu kişiler, iki ay çalışıp işverenlerinin güvenini kazanıyorlar. Ama bu sırada hayvanları nasıl çalabilecekleri konusunda program yapıyorlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious