Hayvan kanından elektrik üretecekler

  • Giriş : 07.06.2007 / 15:34:00

Hayvan kesiminin yapıldığı et kombinası, kan ve işkembe atıklarından elektrik üretmeyi planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konet Genel Müdürü Süleyman Yeğenler, "Tesisimizde günde 7 ton kan, 20-25 ton da işkembe atığı açığa çıkıyor. Projenin hayata geçirilmesi için Almanya'da çeşitli incelemelerde bulunduk. Kısa süre içinde anlaşma sağlayıp, tümüyle çevreci bir üretime geçmek istiyoruz" dedi.

Kan ve işkembe gibi doğal atıkların, silo şeklindeki tanklarda önce biyoyakıta, ardından elektrik enerjisine dönüşeceğini söyleyen Yeğenler, "Atıklar, önce tanklara alınarak yaklaşık 30 gün bekletiliyor. Bu süre içinde açığa çıkan biyogaz kullanılarak, son teknoloji ürünü sistemler yardımıyla elektrik enerjisi elde edilmiş oluyor" diye konuştu.

Yeğenler, "Elde edilen elektrik, tesisin ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak. Ayrıca bu işlemler sırasında atıklardan, dizel motorlarda kullanılan biyoyakıt da elde edilebiliyor. En son tanklarda kalan posalar da boşa gitmiyor, organik tarımda büyük talep gören organik gübre haline getiriliyor" dedi.

Almanya'da halen bazı benzer tesislerde kullanılan bu sistemin hemen her atığı enerji üretimi için değerlendirilebildiğini, bu nedenle tesisin faaliyete başlamasından sonra Konya'daki kurum ve kuruluşların mutfak atıklarına da talip olacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious