Hayvanat bahçesine ziyaretçi akini

  • Giriş : 20.11.2005 / 00:00:00

BURSA - 7. kurulus yildönümünü kutlayan Bursa Büyüksehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ni (Bursa Zoo Park) bugüne kadar 2 milyon 800 bin kisi ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güney Afrika’dan Çin’e, Avustralya’dan Kuzey Kutbu’na kadar dünyanin dört bir kösesinden gelen hayvanlara ev sahipligi yapan hayvanat bahçesi, sayilari gittikçe azalan ve nesilleri tükenmek üzere olan türleri de bünyesinde bulunduruyor.
206 bin 600 metrekarelik alaniyla Türkiye’nin en büyük ikinci hayvanat bahçesi olma özelligini de tasiyan Bursa Zoo Park, soyu tükenmekte olan hayvanlarin üremesini saglayarak, tekrar dogaya salinmalariyla tabiatin korunmasina da katkida bulunuyor.
Kuruldugu günden bu yana gördügü ilgiyle Bursa’nin bir simgesi haline gelen hayvanat bahçesini 7 yilda 2 milyon 800 bin kisi ziyaret etti.
Yetkililer, hayvanat bahçelerinin Türkiye’nin yani sira Avrupa’da birçok kente örnek teskil ettigini bildirdi. Hayvanat bahçesi, Avrupa’nin en iyi Afrika Savanasi’na sahip 11 adet gölet, 500 adet farkli türde agaç, 3 bin 500 çali, 50 bin yer örtücü bitkisi ve yesil alanlariyla, su kuslarini barindiran özel uzay çati konstrüksiyonuyla dogal ortamlarda yasayan hayvanlar için tam bir cenneti andiriyor.
Avrupa’nin en iyi savanasina sahip hayvanat bahçesi, sahip oldugu özelliklerin yani sira Türk mimarisini yansitan Cumalikizik evlerinin bire bir uygulamasiyla olusturulan Türk köyü ile de dikkat çekiyor.

--------------------------------------------------------------------------------
Doga ve hayvan sevgisi asiliyor
Çocuklarin bire bir egitim aldiklari gösteri salonlarinin (film, slayt, video) yani sira Kus Gözlem Evi Egitim Merkezi, ziyaretçilerine kus gözlemciligini de ögretiyor. Dogal Hayati Koruma Dernegi’nin katkilariyla elde edilen Türkiye’nin kuslari, kus göç haritalari, sulak alanlarimiz, Ingiltere Bird Life’dan temin edilen tüm kus türlerini tanitan posterlerin yani sira kus yumurta ve tüylerinden olusan koleksiyonlarin yer aldigi kus gözlem evi, özellikle ilkögretim ögrencilerine hem tabiat, hem de hayvan sevgisi asiliyor. Hayvanlarin tanitildigi, çesitli egitim materyalleri (boynuz, post, iskelet, v.s.) kullanilarak yapilan egitimler ise çocuklara yasayarak ögrenmelerini sagliyor.
Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birligi üyesi
Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryum Birligi (EAZA)’ya üye olan Büyüksehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, ayni zamanda yurtiçi ve yurt disindaki hayvanat bahçeleri ve üniversitelerle isbirligi içerisinde önemli görevler üstleniyor. 67 türden yaklasik 471 hayvanin barindigi Hayvanat Bahçesi, EAZA üyesi hayvanat bahçelerinin eksikligini giderirken, kendi ihtiyaçlarini da bu dogrultuda karsiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious