Hayvanlar kış uykusuna yatamıyor

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Almanya'da Kasım ayı ortalamalarına göre, ılıman hava sıcaklığından ötürü göçmen kuşların güneye göç etmedikleri ve kurbağaların kış uykusuna yatmadıkları belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Ren/Vestfalya eyaleti çevre koruma dairesinden Peter Schütz, turna gibi göçmen kuşların, mısır tarlalarında hala besin bulabilmelerinden ötürü güneydeki daha sıcak bölgelere gitmeye hiç niyetleri bulunmadığını bildirdi.

Göçmen kuşların belki Ocak'ta göç edeceklerini, belki de hiç göç etmeyeceklerini söyleyen Schütz, mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklardan ötürü hayvanların kış uykusuna yatmadıklarını belirtti.

"Hayvanlar stres içindeler, hala aktifler ve uykuları yok" diyen çevre uzmanı, aniden soğukların bastırması durumunda, hayvanların yeterli yağ dokusu oluşturmamaları nedeniyle tehdit altında olabilecekleri uyarısında bulundu.

Sonbahar sonu için rekor hava sıcaklıkları kaydedilen Almanya'nın güneyinde Bavyera eyaletinde Cumartesi hava sıcaklığı 21,9 derece tespit edildi. Almanya'da Eylül, Ekim ve Kasım aylarında hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 3 derece üzerinde oldu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious