Hayvanların en zekisi orangutan

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Araştırmacılar becerikli orangutanların, sanılanın aksine, insana şempanzeden daha yakın olduğunu iddia ediyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yağmurdan korunmak için yaprak kullanıyor, yuvalarına çatı yapıyor...

Bilim insanları karar verdi; en zeki hayvanlar orangutanlar. 25 primat türü üzerinde yapılan araştırma sonucunda tahmin edilenin aksine, insanın en yakın akrabası olan şempanze ve gorilin yerine orangutanlar, öğrenme ve sorunları çözmede en iyi hayvan seçildi. Tartışmalı bulgular, şempanzelerin beyin gücünde insana en yakın hayvan olduğu inancını sarsıyor.
Amerikalı araştırmacılar, orangutanların ve insanların atalarının tahmin
edilenden daha yakından ilintili olduğunu ileri sürüyor. Harvard Üniversitesi'nden psikolog James Lee, "Orangutanların insan soyunda önemli bir statüye sahip olduğu görülüyor" dedi.
Orangutan ve şempanzelerin DNA'-larıyla insan DNA'ları yüzde 96 oranında benzerlik gösteriyor, fakat araştırmalar şempanzelerin daha yakın akraba olduklarını söylüyor. Lee, farklı primat türlerinin zekâsı üzerine yapılan araştırmaları toplamaya karar verdi, ama çalışması için en büyük engeli aşması gerekiyordu: Farklı primat türlerini karşılaştırmak mümkün mü?

Goril zekâsı sanılandan düşük
Genel yargı, farklı türlerin zekâsını karşılaştırmanın anlamsız olduğuydu. Milyonlarca yıl süren ayrı evrim süreçlerinin, türlerin farklı beyinlere sahip olmasına neden olduğu düşünülüyordu. Ancak, Lee primatlarda farklı kuralların işlediğini, nasıl evrimleşirlerse evrimleşsinler, tüm primat beyinlerinin aynı şekilde çalıştığını gördü.
James Lee'nin araştırması, şaşırtıcı sonuçlar getirdi. Daha zeki oldukları tahmin edilen goriller, örümcek maymunların altında yer alırken, çok zeki olduğu düşünülen babunlar, listenin 14'üncü sırasında yer aldı.
Hollandalı primatolojist Carel Van Schaik'in çalışması da Lee'yi destekliyor. Borneo Adası'ndaki orangutanları inceleyen Van Schaik, bu hayvanların çeşitli görevleri şempanzelerden daha iyi yapabildiğini gördü. Araştırmacı, orangutanların, yağmurdan korunmak için yaprak kullandıklarını, yuvalarının üstüne su sızdırmaz çatı yaptıklarını, yetişkin orangutanların gençlere alet yapmayı, yemek bulmayı öğrettiklerini ortaya çıkardı. Zeka listesinde, orangutanları, şempanze, örümcek maymunu, langur ve makak maymunu takip ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious