Hayvanlarla aynı yerde kalıyorlar

Hayvanlarla aynı yerde kalıyorlar.15182
  • Giriş : 13.12.2007 / 16:55:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 16:35:26

Anadolu'dan gelen kurban satıcıları yaşam mücadelesi veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Kurban Bayramı için Anadolu'nun çeşitli yerlerinden gelen kurban satıcıları İstanbul'da yaşam mücadelesi veriyor. Zor şartlarda hayvanlarının yanında kalan vatandaşlar, hırsızlık olaylarına karşı da tetikte bekliyor.

Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarlarında hareketli günler yaşanırken, kurbanlık hayvan satmak için Anadolu'nun birçok şehrinden gelen cambazlar zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Ekmek kazanmak için yollara düşen cambazlar, evlerinden kilometrelerce uzakta derme çatma çadırlarda kalıyor. Geceleri sırayla hırsız nöbeti tutan cambazlar, yaktıkları sobanın başında sıcak çaylarını yudumlayarak ısınmaya çalışıyor.

100 büyükbaş ve 30 küçükbaş hayvanıyla Erzurum'dan gelen Gıyasettin Yılmaz, zor şartlarda ekmek parası için yaşadıklarını söyleyerek, "Burada soba kurduk. Çayımız var. İdare ediyoruz. Geceleri biraz üşüyoruz ama ekmek parası için bunlara katlanıyoruz" dedi.

Kurban satıcısı Mehmet Yılmaz ise "Geceleri üşüyoruz. Soba var, ama pek bir işe yaramıyor. Ayaklarımız ıslanıyor, bütün güç çamurda hayvanlarla uğraşıyoruz" diye konuştu.

Oturduğu yerde uyumaya çalışan Abdullah Demir, gece hırsızlara karşı kurbanlıkların başında nöbet tuttuğunu, çadırda yaşamanın zor olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious