Hayvanseverler Ankara'da miting yaptı

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Doğa ve Çevreyi Koruma, Yaşatma Derneği (DOĞÇEV) tarafından Abdi İpekçi Parkı'nda düzenlenen mitingde, hayvanlara uygulanan şiddet protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DOĞÇEV Genel Başkanı Behiye Eryılmaz, mitingin başlangıcında yaptığı konuşmada, hayvan haklarının korunmasına yönelik çıkarılan yasanın ''işlevsel'' olmadığını savundu.

Yasanın, yönetmeliklerle desteklenmesi gerektiğini ifade eden Eryılmaz, belediyelerin de hayvanların korunmasına yönelik çalışmalar yapması gerektiğini söyledi.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ise kendisinin de bir köpeği olduğunu belirterek, ''Ben de köpeğimi evladım gibi seviyorum. Ama sözümüzü kimse dinlemiyor. Eğer sesinizi duyurmak istiyorsanız ya Brüksel'e ya da IMF'nin ABD bürosuna gidip oradan talimat verdireceksiniz'' diye konuştu.

Sinema sanatçısı Ediz Hun da konuşmasında, hayvanların toplumsal yaşamın bir parçası olduğunu vurgulayarak, ''Hayvanlarla ortak yaşam biçimi geliştirme bilincinin yerleştirilmesi gerekiyor'' dedi.

Sanatçılar Yonca Evcimik, Pakize Suda ile Gazeteci Bekir Coşkun da birer konuşma yaparak duygularını dile getirdi.

Konuşmaların ardından ünlü sinema sanatçısı ve hayvansever Brigitte Bardot'un ve PETA Vakfı temsilcilerinin mesajları okundu. Hayvanseverler miting boyunca ''Sevgi şiddeti önler'', ''Vurulduk, öldürüldük, yüzüldük, yine de size olan sevgimiz tükenmedi'', ''Belediyeler katil olmayın'' yazılı dövizler taşıdı. Miting sırasında okunan şiirler dolayısıyla bazı hayvanseverlerin gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious