Hazar Kıyısı Boru Hattı projesi hızlandırıldı

Hazar Kıyısı Boru Hattı projesi hızlandırıldı.25250
  • Giriş : 29.01.2009 / 17:00:00

Rusya, Türkmenistan ve Kazakistan arasında varılan anlaşmayla yapımına başlanan Hazar Kıyısı Boru Hattı projesinin inşaatı hızlandırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkmenistan Devlet Haber Ajansı TDH'nin haberine göre, Kazakistan'ın Almatı kentinde Rus Gazprom, Türkmenistan'ın Türkmengaz ve Kazakistan'ın KazMunayGaz kurumu temsilcileri, yapımı devam etmekte olan projeyi görüşmek üzere bir araya geldiler.

Yılda 30 milyar metreküp doğal gaz sevketme kapasitesine sahip olacak yeni boru hattının yapımının kısa sürede tamamlanması için bir araya gelen taraflar, projenin geleceğini masaya yatırdılar.

Toplantıda, söz konusu boru hattının kapasitesinin daha da artırılması gündeme geldi. Türkmengaz kurumu yetkilileri, hattın kapasitesinin artırılması yönünde teklifte bulunarak, Türkmen tarafının bu hatta daha fazla doğal gaz tedarik edebileceğini belirtti.

Boru hattının kapasitesini artırmak isteyen Türkmenistan'ın, kendi doğal gaz sahalarında üretimde bulunan yabancı enerji şirketlerinin üretimlerini de bu hatta yönlendirmeyi hedeflediği belirtildi. Özellikle Malezya'nın Petronas şirketi ve diğer yabancı enerji şirketleri ile üretilen doğal gazın paylaşılması konusunda anlaşması bulunan Türkmenistan'ın, bu alanda yeni yatırımlar için yabancı şirketlere kapısının açık olduğu açıklandı.

Hazar Kıyısı Boru Hattı projesi, Mayıs 2007'de Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Rusya Eski Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in katıldığı Türkmenbaşı kentindeki üçlü zirvede gündeme gelmişti. Daha sonra taraflar 20 Aralık 2007'de, Rusya'nın başkenti Moskova'da söz konusu projenin yapımıyla ilgili nihai anlaşmaya imza atmışlardı.

Hazar Kıyısı Boru Hattı projesi inşasının 2010 yılında tamamlanması hedefleniyor. Projenin tamamlanmasıyla Türkmen gazı, Hazar Denizi Doğu sahili boyunca uzanacak yeni hatla Rusya'nın ana boru hattına aktarılacak.

Proje kapsamında başta Rusya, Türkmenistan'dan ve Kazakistan'dan yıllık 10'ar milyar metreküp doğal gaz almayı amaçlıyordu. Ancak, Gazprom ile Türkmenistan, Temmuz 2008'de bu yeni boru hattının kapasitesinin 30 milyar metreküpe kadar artırılması konusunda anlaşma imzaladı. Bu anlaşma sonucu Hazar Kıyısı Boru Hattından yılda 30 milyar metreküp Türkmen gazı ve 10 milyar metreküp Kazak gazının Rusya'ya sevki planlanıyor. Türkmenistan, toplam 700 km uzunluğundaki hattın Belek-Garaboğaz-Kazakistan sınırına kadar olan 500 kilometrelik kısmını yapacak, Kazakistan ise hattı Rusya sınırına kadar ulaştıracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*