Hazım problemine, kayısı

  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

Uzmanlar özellikle Kurban Bayramı'nda aşırı et ve şeker, tatlı tüketimi nedeniyle yaşanan hazım problemlerine çözüm olarak kayısı ve kayısı tatlısını öneriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlıkçılar Derneği Başkanı (SADER) Dr. Necmettin Gürbüz, Kurban Bayramı'nda et tüketiminin arttığını belirterek, fazla ve yağlı etlerin tüketiminin bağırsak siteminde olumsuz etkiler yapabildiğini kaydetti.

Tabi yollardan alınan kayısı ve kayısı tatlısının mide bağırsak sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu ifade eden Gürbüz, "Kayısının hazmı kolaylaştırıp, fazla et ve yağ tüketimi nedeniyle oluşan mide bağırsak problemlerini önlediği ve sindirimi kolaylaştırarak hazımsızlık sorununu giderdiği tıbben bilinmektedir. Bayramda misafirlere şeker, çikolota, tatlı yerine kayısı ve kayısı tatlısı ikram edilmesi, sağlık açısından uygun olacaktır." dedi.

Gürbüz ayrıca kolesterol içeriği yüksek olan et ve et ürünleri, kan yağlarını doğrudan yükselterek; kalp hastalarını olumsuz yönde etkileyebileceğini de belirterek, kalp hastalarının bayramda daha dikkatli olmaları gereğine vurgu yaptı.

İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma Merkezi Müdürü Yard.Doç.Dr. Bayram Murat Asma da kayısının bağırsakların düzenli çalışmasını sağladığını kaydetti.

Kuru kayısının 100 gramında yaklaşık olarak 24 gram diyet lifi bulunduğunu belirten Asma, yetişkin bir insanın günlük diyet lifi gereksiniminin 25 gram olduğunu vurguladı. Asma şunları söyledi: "Diyet lifi sindirim sistemimizde salgılanan enzimler tarafından hidrolizlenemeyen polisakkarit ve liginin gibi bileşiklerden oluşmaktadır. Diyet lifi kabızlık, irritabl kolon sendromu, apandisit, hemoroid, diş hastalıkları, şişmanlık, şeker hastalığı, kroner kalp hastalıkları ve klon kanseri gibi hastalıkların oluşum riskini azaltmakta, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır."

Asma, ayrıca kayısının sodyumca fakir potasyumca zengin olması nedeniyle kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, hepatit siroz tedavisinde olumlu etkileri olduğunu belirtti. Asma, bayramlarda kayısı tüketimini tavsiye etti.

BAYRAMLARIN YENİ GÖZDE TATLISI ZERDEN

Malatya'nın dünyaca ünlü kayısısının yemeği, yağı, kolanyası sabunu, pekmezi, dönerinin ardından tatlısı da yapıldı.

Ziraat Mühendisi Serhan Gökbulut, gıda mühendisi eşi ile birlikte kayısının tatlısını imal ederek adını Zerden koydu. Zerden Malatya'da bayramın gözde tatlısı haline geldi.

Türk yemek kültüründe yer alan kabuk kavurmasından esinlenerek bu tatlıyı yaptıklarını belirten Gökbulut, ismini de kayısıya sarı altın denilmesi nedeniyle Zerden koyduklarını söyledi. Gökbulut 3 aylık bir çalışma neticesinde kayısı tatlısının standartlara oturduğunu ifade ederek, "Artık aynı tat ve kıvamda tatlılar imal ediyoruz. Bunun elbetteki bir formülü var. Doğal şartlarda güneşte kurutulan günkurusu kayısı önce haşlanıyor. İçine ceviz konularak sade yağda fırınlanarak yapılıyor. Hiçbir katkı maddesi bulunmadığı için son derece sağlıklı bir tatlı çeşidi." dedi.

Çeşitli vilayetlere bu tatlıları göndermeye başladıklarını da anlatan Gökbulut, zaman içerisinde ülke genelinde yaygınlaşacağını tahmin ediyor. 5 kilogram tatlıya bir kilogram ceviz konulduğu için maliyetli bir tatlı çeşidi olduğunu belirten Gökbulut, kilosunun 12 YTL'den satıldığını vurguladı.

Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan kayısı tatlısının yüksek kollestrolü olan kişilere tavsiye ettiklerini vurgulayan Gökbulut, kayısı tatlısını D vitamini içerdiği için çocuklar için de tavsiye ediyor.

Bayram nedeniyle gelen taleplere cevap verebilmek için personel takviyesi yaptıklarını ifade eden Gökbulut, kurban bayramında vatandaşların hazım problemi çekmemeleri için zerden yemelerini tavsiye ediyor.

KAYISI KULLANILARAK YAPILAN TATLILAR

Diğer kayısı kullanılarak tatlıları ise şunlar: "Bademli Malatya Kayısı Dolması, Kayısı Bisküvisi, Kabuk Kavurma, Kayısılı Mus Frambuaz Sos İle, Hindistan Cevizli Bavarois, Kayısılı Turta, Kayısılı-Badem Ezmeli Tart, Kayısılı Profiterol, Kayısılı Terrine, Kaymaklı Kayısı Püresi, Kayısılı Rulo Pasta, Kayısılı Top Çikolatalar, Pirinçli Kese Tatlısı, Kayısı Kızartması, Kayısılı Ekmek Tatlısı, Kayısılı Aromalı Dondurma, Kaymaklı Kayısı Tatlısı, Muzlu ve Kayısılı Yoğurt, Yoğurtlu Kayısı Tatlısı, Kayısılı Dondurma, Keloğlan Pastası, Tahinli Kayısılı Çörek, Kayısı ve Bademli Kek, Kayısı Tatlısı, Kayısılı Meyve Kızartması (Soslu), Yanık Kayısı, Kayısılı Çikolata, Zerdali Hoşafı, Sonbahar Hoşafı, Kayısı Reçeli, Kuru Kayısı Reçeli, Kayısı Soslu Tatlı, Yoğurtlu Tatlı, Kayısılı Tümülüs, Kakaolu Kayısı Pastası, Susamlı Kayısı Tatlısı, Kuru Kayısılı Pasta, Kayısı Pare Tatlısı, Kaymaklı Kayısı Jölesi, Kayısılı Kurabiye, Kayısılı Pasta."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious