Hazine, iç borç ödemesi yapacak

Hazine, iç borç ödemesi yapacak.10542
  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Hazine, önümüzdeki hafta 8 milyar 509 milyon YTL iç borç ödemesi yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hazine, önümüzdeki hafta 5 Temmuz Salı günü 6 milyar 719 milyon YTL'si piyasaya, 1 milyar 790 milyon YTL'si de kamu kurumlarına yapılan satışların geri ödemesi ve tamamı YTL cinsinden olmak üzere toplam 8 milyar 509 milyon YTL iç borç ödemesi yapacak.

Hazine, ayrıca, bu hafta, biri bono ikisi tahvil olmak üzere 3 ihale düzenleyecek. 4 Temmuz Salı günü 3 ayda bir değişken kupon ödemeli, Yeni Türk Lirası cinsinden Devlet Tahvili ihalesi düzenleyecek. Hazine, ihraç tarihi 5 Temmuz Çarşamba olarak belirlenen referans bono ihalesinde satılacak kağıtların geri ödeme tarihi 2 Temmuz 2008 olarak belirledi. Bu tahvilin ilk kupon ödemesi 4 Ekim 2006 tarihinde yapılacak. Kupon ödemesini belirlemek için yarın, ihraç tarihi 5 Temmuz Çarşamba olarak belirlenen 3 aylık referans Hazine Bonosu ihalesi yapılacak.

Referans ihalede, Temmuz ayı içerisinde piyasaya yapılacak ödemeler ve kamu kurumlarına yapılan ROT (rekabetçi olmayan teklif) satışlarının geri ödeme tutarları toplamının yüzde 10'u tutarında, 1 milyar 398 milyon YTL'lik borçlanma gerçekleştirilecek. Kupon oranı, söz konusu referans bono ihalesinde oluşacak dönem faizi ile Hazine'ce uygulanacak olan yüzde 0,5'lik ek getiriden oluşacak.

Ayrıca, Piyasa Yapıcılığı Sözleşmesi çerçevesinde, sadece Müsteşarlıkça belirlenecek olan devlet iç borçlanma senetlerinin (DİBS) iadesi karşılığında olmak üzere, ihale sonrası mevcut yüzde 5'lik değişim imkanına ilave olarak, müsteşarlıkça belirlenecek ihalelerde Piyasa Yapıcı'nın rekabetçi olmayan teklif tutarı ile

ihalede kazandığı net tutarın toplamının yüzde 5'ine kadar olan miktarda ilave DİBS alım imkanı sağlanabiliyor.

Bu kapsamda Piyasa Yapıcılar, yukarıda belirtilen ve 5 Temmuz 2006 valörlü olmak üzere ihraç edilecek olan 364 gün vadeli Yeni Türk Lirası cinsinden ıskontolu Devlet Tahvili ile 3 ayda bir değişken kupon ödemeli, Yeni Türk Lirası cinsinden Devlet Tahvili karşılığı, TRT130906T18 tanımlı senetten, ihalelerde rekabetçi olmayan teklif ve ihale yollarıyla kazandığı net tutarın yüzde 5'ine kadar olan miktarda ilave değişim yapabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious