Hazine ararken tarihi bomba buldular

Hazine ararken tarihi bomba buldular.22330
  • Giriş : 12.06.2007 / 17:49:00

Japon ordusu tarafından kullanılmak üzere depolanmış 3 bin 500 tahrip gücü yüksek bomba bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in kuzeydoğusunda metal dedektörüyle hazine arayan köylüler, 2. Dünya Savaşı sırasında Japon ordusu tarafından kullanılmak üzere depolanmış 3 bin 500 tahrip gücü yüksek bomba buldu.

Çin resmi haber ajansı Xinhua, Jilin eyaletindeki Dunhua şehri yakınlarında, savaş yıllarında Japon ordusu tarafından kullanılan bir alanda bulunan bombaların toplam ağırlığının 40 tonu bulduğunu bildirdi. Yetkililer, 15 metre derinliğinde ve 2 metre genişliğinde dikdörtgen bir çukura gömülmüş olarak bulunan bombaların, bölgede şu ana kadar çıkarılmış en fazla patlayıcı olduğunu açıkladı.

Bombaların uzun yıllar boyunca çok iyi şekilde muhafaza edildiğini kaydeden polis yetkilileri, her biri yaklaşık 35 kilogram ağırlığında olan patlayıcıların birlikte infilak etmesi halinde, yaklaşık 5 kilometrelik bir alanda canlı kalmayacağının altını çizdi.

Çin'deki resmi istatistiklere göre, işgalci Japonya ordusu, ikinci dünya savaşı sırasında Çin'in Heilongjiang, Jilin ve Liaoning eyaletlerinde en az iki milyon ton kimyasal silah ve bomba kullandı. 1997 yılında Birleşmiş Milletler Kimyasal Silah Konvansiyonu'na üye olan iki ülkenin arasındaki anlaşmaya göre, Japonya, Çin topraklarında kalmış bütün eski silah, patlayıcı ve ekipmanları temizlemek zorunda. Çalışmaları bu yıl içerisinde bitirmiş olması gereken Japonya ise son tarihi 2012'ye uzatmak istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious