Hazine arazileri "Google Earth" ile takip ediliyor

Hazine arazileri
  • Giriş : 23.04.2008 / 11:50:00

''Google''ın, uydu görüntüleri aracılığıyla sunduğu hizmet, hazine arazisi işgalcilerini de ele veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyanın en fazla tercih edilen arama motoru ''Google''ın, uydu görüntüleri aracılığıyla sunduğu hizmet, hazine arazisi işgalcilerini de ele veriyor.

Tüm dünyada kullanıcılarına 100'den fazla dilde hizmet veren, 40'ın üzerinde ülkede ofisi bulunan Google'ın, dünyayı dolaşma, istenilen yeri zoom yaparak görme fırsatı veren hizmeti yıllardır "kangren" olarak nitelendirilen hazine işgalcisi sorununa da çözüm sunuyor.

Adana Defterdarlığı, başlattığı yeni uygulamayla, Google'ın, uydu görüntüleri aracılığıyla sunduğu hizmeti (Google Earth), hazine arazisi işgalcilerine karşı kullanmaya başladı.

Defterdar Utkucu, bu hizmet sayesinde uzun yıllardır önüne geçilemeyen hazine işgallerini kısa sürede tespit ederek, müdahalede bulunma fırsatını yakaladıklarını bildirdi.

Utkucu, "uçsuz-bucaksız" diye nitelendirdikleri hazine arazilerine gecekondu ya da kaçak işyeri yapıldığında veya bir tarım ürünü ekildiğinde vakit geçirdikleri zaman olayın sosyal boyutunun çalışmalarını sekteye uğrattığını belirtti.

Utkucu, "Bu sistemin maddi olduğu kadar sosyal boyutu da çok büyük. Çünkü, Google Earth, yaşanması olası sosyal dramları önlediği gibi aradığımız herhangi bir hazine arazisine ulaşmamızı da kolaylaştırıyor. Bu programdan harita mühendislerimiz yararlanmaya başladı. Bu sayede, işgalcileri kısa sürede engelleme fırsatı bulduğumuz gibi caydırıcı da oluyoruz" dedi.

"Ecrimisil gelirleri arttı"

Utkucu, bu yılın ilk üç ayında ecrimisil 'işgalcilerden alınan kira bedeli' gelirlerinde artış olduğunu, bunda Google Earth sisteminin önemli etkisinin olduğuna işaret etti.

Utkucu, sistem sayesinde en ücra köşedeki hazine arazilerini bile göz hapsinde tuttuklarına dikkat çekerek, "Önümüzdeki dönemlerde bu sistemi daha etkin kullanma çabasında olacağız" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious