Hazine yardımında baraj % 7’de kaldı

Hazine yardımında baraj % 7’de kaldı.14293
  • Giriş : 21.11.2008 / 08:30:00
  • Güncelleme : 21.11.2008 / 08:30:04

Anayasa Mahkemesi, hazine yardımı için yüzde 7’lik barajı anayasaya aykırı bulmadı. Mahkeme, LDP’nin tüm siyasi partilere aldıkları oy oranında hazine yardımı yapılması talebini reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Liberal Demokrat Parti (LDP), siyasi partilere yapılan hazine yardımının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle idare mahkemesine dava açmış, mahkeme konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı.

Yüksek Mahkeme, bugün yaptığı oturumda başvuruyu siyasi partiler yasasının hazine yardımı için yüzde 7'lik baraj koyan düzenlemesinin anayasaya aykırı olmadığına karar verdi. Siyasi partiler yasasındaki mevcut düzenleme, milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların yüzde 7'sinden fazlasını alan siyasi partilere hazine yardımı yapılmasını öngörüyor.

Davayı açan LDP Genel Başkanı Cem Toker, kararın açıklanmasının ardından iç hukuk yollarının tükendiğini belirterek, “Seçimlerde fırsat eşitliği yok. Bu böyle giderse biz bu seçimde de sadece nal toplarız, oy değil. Hakkımızı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde de arayacağız. Ben ve benim gibi partiler oy pusulasında konu mankeni değildir” diye konuştu.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*