Hazır beton teknolojisi

Hazır beton teknolojisi.23951
  • Giriş : 07.04.2008 / 16:57:00
  • Güncelleme : 07.04.2008 / 17:19:55

Konya Çimento Hazır Beton, Yapı Fuarı’nda düzenlediği “Hazır Beton Teknolojisi” konulu seminerle bilinçli tüketici profilinin oluşmasını sağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hazır betonun dünyada ve ülkemizdeki durumu hakkında bilgi veren Konya Çimento Hazır Beton Genel Müdürü Ahmet Gözen, ERMCO (2006 yılı) verilerine göre Avrupa ortalamasının C30 ve üstü beton talebinin %50’lerde ancak ülkemizde C30 ve üzeri beton sınıfının % 18’lerde (2006 yılı) olduğunu söyledi. Ülkemizde her geçen yıl beton sınıfının arttığına dikkat çeken Gözen, “ Ülkemizde beton sınıfı C16’lardan, C25’lere kaydı. Ancak hedefimiz gelişmiş ülkelerde olduğu gibi C30 ve üzeri beton sınıfına talebin artmasını sağlamak” dedi.

Betonun 5 aşamadan oluştuğunu belirten Konya Çimento Hazır Beton Teknik Müdürü Ercan Karataş, “Beton, tasarım, üretim, taşıma, yerleştirme-sıkıştırma, bakım-kür aşamalarından oluşur” şeklinde konuştu. Tasarım, üretim ve taşıma aşamalarının hazır beton üreticisinin sorumluluğunda olduğu ifadesinde bulunan Karataş, “ Olumsuz hava şartlarında ilave önlemlerle beton dökülebilir” dedi. Karataş, soğuk havada beton dökümünde alınacak önlemleri şöyle sıraladı, “Betonun sıcaklığı en az 10 derecede tutulmalıdır. Beton dökümünden önce kalıbın içinde kar, buz vb. kütlelerin bulunmaması var ise eritilmelidir. Beton dökümünden sonra betonun muhakkak korunması, üzerinin örtülmesi, mümkün ise ısıtılması şarttır”. Sıcak havada alınacak önlemleri dile getiren Karataş, “Betona transmikserde kesinlikle su verilmemelidir. İhtiyaç duyulduğu zaman katkı ile slmp’ının ayarlanması gerekmektedir. Betonun kısa zamanda bitirilmesi için gerekli sayıda elemanın bulundurulması önemlidir. Beton dökülmeden takriben 30-45 dakika sonra betonun kürlenmesi şarttır” diye konuştu.

Seminere katılan sektör temsilcileri ve öğrenciler de bu tarz bilimsel ve uygulamaya dönük bilgilerin paylaşılmasının kendileri açısından çok önemli ve öğretici olduğunu belirterek, Konya Çimento Hazır Beton’a ve sunumu gerçekleştiren İnşaat Mühendisi Ercan Karataş’a teşekkür etti.

İsmail Özkan

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious