Hazir betonun depremde hayati önemi var

  • Giriş : 13.11.2005 / 00:00:00

IZMIR - Türkiye Hazir Beton Birligi (THBB) Genel Sekreteri Ferruh Karakule, deprem ülkesi Türkiye'nin o kadar can kaybina ragmen gereken dersi almadigini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karakule son Istanbul depreminden sonra üniversitelerin yapi konusundaki uzman ögretim üyelerinin, gazete ilanlariyla betonun dayanikliligini gösteren C seviyesinin 35 olmasini istedigini ancak Bayindirlik ve Iskan Bakanligi'nin, yönetmelikteki orani 14'ten 16'ya çikarmakla yetindigini belirtti. Buna ragmen Marmara depreminin ardindan beton kalitesinde önemli bir iyilesme oldugunu dile getiren Karakule, buna karsilik hazir beton üreticilerinin önemli bir kisminin denetim disi olmasi sebebiyle tam bir iyilesmeden sözedilemeyecegini kaydetti.

Izmir Yapi Fuari 2005 kapsaminda düzenlenen ''Hazir Beton'' konulu seminerin ardindan gazetecilere açiklama yapan THBB Genel Sekreteri, hazir betonun basli basina uzun arastirmalar sonucu ulasilan bilimsel bir ürün oldugunu anlatti. Betonun, binalarin büyüklügüne ve çevre sartlarina göre özellikler tasimasi gerektigini ifade eden Ferruh Karakule, bugün çesitli reçetelere göre hazirlanan hazir beton ürünleriyle istenen dayanikliligin saglanabilecegini dile getirdi.

Karakule, Türkiye'de binalarin depreme istenen dayaniklilikta olmasi için C30 dayanim seviyesinde hazir beton kullanilmasi gerektigini kaydetti. Bina satin alacak vatandaslara, mimari görünümden çok insaat kurallarina uygunluk, insaatçilara da betonu Kalite Güvenlik Sistemi (KGS) belgeli ve denetlenmis üreticilerden almalarini önerdiklerini ifade eden Karakule, sunlari söyledi: ''Erzincan, Afyon Dinar, Adana Ceyhan, Marmara ve Bingöl depremlerinin ardindan yikilan binalardan numuneler aldik. Bunlarin beton degerleri ve mukavemetlerinin çok kötü oldugunu gördük. Hazir betonun Türkiye'de takriben 20 senelik geçmisi var ve son 10 senede yogunlasti. Yani su andaki yapi stogunun önemli bir bölümü güvenli degil. Bunlarin süratle yenilenmesi gerekiyor.''

Güvenli yapi için sadece betonun degil, bütün malzemelerin standarta uygun olmasinin önemine isaret eden Ferruh Karakule, bunu saglamak üzere Bayindirlik ve Iskan Bakanligi'nin gerekli kanun hazirliklarina devam ettigini söyledi. AB süreciyle birlikte yapilarla ilgili bir çerçeve kanun çikarildigini, simdi bununla ilgili Yapi Malzemesi Yönetmenligi'nin hazirlandigini anlatan Karakule, 2006'da yayinlanmasini beklediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious