Hazır köfte ve dönere dikkat!

Hazır köfte ve dönere dikkat! .25458
  • Giriş : 23.09.2007 / 11:28:00

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Mustafa Göktaş, piyasada hazır olarak satışa sunulan köfte ve dönerde soya kullanılarak haksız kazanç elde edildiğini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ucuza satılan köfte ve döner gibi ürünlerde genetiği değiştirilmiş soyanın kıyma yerine kullanıldığı ileri sürüldü.

Köfteci ve dönercilerin çoğunun sahte ve hileli satışlarla vatandaşları aldattıklarını öne süren Göktaş, "Üstelik halkın sağlığı ile de oynuyorlar. Tüm bunları göz göre göre yapıyorlar. O kadar ucuz köfte satışı yapıyorlar ki şaşırmamak mümkün değil" dedi.

Ucuz köfte ve döner satışlarında genetiği değiştirilmiş soyanın kıyma yerine kullanıldığını savunan Göktaş, şunları kaydetti:
"Uyanık satıcılar soyayı et normuna dönüştürüp köfte yapıyorlar. Ucuza satılan köfte ve döneri ayırmanın tek yolu fiyatıdır. Bu niye ucuz diye düşünmeliyiz. 2-3 YTL'ye köfte mi olur? Üstelik ülkemizde soya fazla üretilmiyor, ithal geliyor; büyük bölümü de genetik modifiye ürünlerden oluşuyor. Etin fiyatı belli, insan zarar ettiği bir indirim yapar mı? Sığır kıymasının içine soya karıştırıp çekiyorlar.

7 kilogramlık sığır kıymasına yarım kilogram soya koyup harç edildiğinde karşınıza 10 kilogram döner çıkıyor. Aynı şekilde köfte de
yapılabiliyor. Yarım kilogram soya kıyması sıcak suyun içinde beklediğinde 3 kilogram ağırlığa ulaşıyor. Ardından köftenin ve dönerin fiyatını düşürüyorlar. Bu şekilde hem tüketiciyi kandırıyorlar hem sağlığımızla oynuyorlar hem de haksız kazanç elde ediyorlar. Hazır köftelerin yapımının mutlaka tetkik edilmesi gerekir."
Göktaş, gıda üreten ve satan işyerlerinin çok sıkı bir şekilde denetlenmesini isteyerek, merdiven altı olarak tabir edilen kaçak çalışan işyerlerinin kapatılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious